more_horiz
Gospodarka

Elon Musk sprzedaje akcje Tesli. Szykuje się do wojny o Twittera?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 10:47
Elon Musk ponownie pozbył się części swoich udziałów w Tesli. Według Reutersa miliarder sprzedał prawie 8 mln akcji o wartości blisko 7 mld dolarów. Zdaniem analityków to przygotowanie pod wyniszczającą batalię prawną w sprawie zakupu Twittera.
Elon Musk w rok sprzedał już ponad 32 mld dol. udziałów w swojej największej spółce
Elon Musk w rok sprzedał już ponad 32 mld dol. udziałów w swojej największej spółceFoto: Shutterstock/Rokas Tenys

Portal Businessinsider.pl przypomina, że Elon Musk, czyli od wielu miesięcy najbogatszy człowiek na świecie, powiedział w kwietniu, że "nie planuje się dalszej sprzedaży akcji Tesli". Stało się to tuż po tym, jak sprzedał akcje firmy o wartości 8,5 mld dolarów.

Kolejna sprzedaż akcji

Teraz jednak okazuje się, że miliarder był zmuszony, by wykonać kolejny taki ruch. Według Reutersa w ciągu ostatniego tygodnia pozbył się blisko 8 mln akcji o wartości bliskiej 7 mld dol. To oznacza, że w rok sprzedał już ponad 32 mld dol. udziałów w swojej największej spółce. Wciąż jednak posiada ponad 140 mln akcji Tesli.

Wojna o Twittera

Powodem sprzedaży akcji zdaniem mediów jest szykująca się wojna o Twittera.

"Przypomnijmy, że niedawno Musk zerwał umowę z 25 kwietnia na zakup platformy mediów społecznościowych, a obie strony stoją w obliczu przeciągającej się batalii prawnej, która nadal może kosztować Muska miliardy dolarów. Proces ma ruszyć 17 października" - czytamy na portalu. 

Wciąż może się zdarzyć, że Musk mimo wycofania oferty będzie musiał przejąć internetowego giganta. A wtedy potrzebne mu będą pieniądze.

Tesla pozbywa się Bitcoina

Pod koniec lipca media informowały o innej sprzedaży przez spółkę należącą do Elona Muska. Na początku ubiegłego roku Tesla zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w bitcoina, licząc na to, co producent samochodów elektrycznych nazwał "długoterminowym potencjałem" cyfrowej waluty. Firma sprzedała już trzy czwarte swoich udziałów.

- Na koniec drugiego kwartału przekształciliśmy około 75% naszych zakupów Bitcoin w walutę fiat - powiedziała Tesla w swoim oświadczeniu o zarobkach za drugi kwartał w środę. Firma przekazałą, że ta sprzedaż dodała 936 milionów dolarów w gotówce do swojego bilansu.

Czytaj także:

PR24.pl/Businessinsider.pl/mk