Spada zużycie gazu w Europie. PIE: wysokie ceny nie odstraszają jedynie Hiszpanów

W 26 z 27 państw UE wysokie ceny gazu spowodowały spadek konsumpcji tego surowca o 11 proc. w I półroczu 2022 r. - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że w Polsce produkcja energii z gazu ziemnego spadła o 25 proc. Z kolei zużycie energii elektrycznej zredukowano jedynie w 18 krajach - w całej UE konsumpcja nieznacznie wzrosła o 0,1 proc.

2022-10-14, 08:13

Spada zużycie gazu w Europie. PIE: wysokie ceny nie odstraszają jedynie Hiszpanów
Elektrownie gazowe w Polsce były w tym roku zastępowane energią wygenerowaną przez panele fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe oraz elektrownie na węgiel brunatny.Foto: GAZ-SYSTEM

Wysokie ceny gazu spowodowały spadek konsumpcji tego surowca o 11 proc. w I półroczu 2022 r. w 26 z 27 państw unijnych - stwierdzili eksperci w najnowszym wydaniu "Tygodnika Ekonomicznego PIE".

Odnotowali również, że w związku ze sztywnym popytem na energię elektryczną, niektóre państwa, w tym Francja, rozważają wprowadzenie dodatkowych rozwiązań promujących efektywność energetyczną w sektorach publicznym i prywatnym.

OZE zastępuje elektrownie gazowe

Z danych przedstawionych przez PIE wynika, że elektrownie gazowe w Polsce były w tym roku zastępowane energią wygenerowaną przez panele fotowoltaiczne (wzrost generacji o 101 proc. rdr), elektrownie wiatrowe (wzrost o 39 proc. rdr) oraz elektrownie na węgiel brunatny (wzrost o 6 proc. rdr).

"Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego spadła w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. o 25 proc. rdr" - stwierdzono.

REKLAMA

Całkowita wielkość wytworzonej energii elektrycznej w Polsce wzrosła o 3 proc., a konsumpcja energii elektrycznej o 0,5 proc.

"Z kolei w Niemczech wysokie koszty skłoniły przemysł do ograniczenia konsumpcji gazu średnio o 233 GWh/d (15 proc.) w tym roku" - wynika z danych Federalnej Agencji do Spraw Sieci (BNetzA), które cytuje PIE.

Według ekspertów wysokie ceny są niewystarczającą zachętą do ograniczenia konsumpcji do poziomu, który zagwarantowałby pełne bezpieczeństwo energetyczne zimą.

Hiszpania - z importera w eksportera energii

Jedynym państwem UE, w którym zużycie gazu zwiększyło się, mimo wysokich cen, była Hiszpania.

REKLAMA

"Kraj ten, mający 6 funkcjonujących terminali LNG o przepustowości 49,1 mln ton LNG (ok. 63,8 mld m3 gazu ziemnego), mógł wykorzystać kryzys energetyczny do wzrostu eksportu gazu i produkowanej z niego energii elektrycznej" - zaznaczono.

Przypomniano, że we wrześniu tego roku cena gazu na hiszpańskiej PVB giełdzie była średnio o 20 proc. niższa niż na holenderskiej TTF czy niemieckiej THE. Zwrócono uwagę, że eksport gazu gazociągami z Hiszpanii wzrósł w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. ponad trzykrotnie w porównaniu z 2021 r. (z 18,7 GWh/d do 69 GWh/d).

Hiszpania zwiększyła też produkcję energii elektrycznej z gazu (o co najmniej 37 proc.) i eksport energii elektrycznej do Francji (o 27 proc.; import z Francji spadł o 46 proc. rdr, zmieniając Hiszpanię z importera w eksportera energii netto).

"Wieloletnia strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Hiszpanii przynosi jej obecnie wymierne korzyści" - podsumowano.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej