more_horiz
Gospodarka

Rośnie liczba ataków hakerskich. Wiceminister Małecki: rodzime rozwiązania cyfrowe są dla nas szczególnie ważne

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 08:06
W ciągu ostatnich dwóch lat liczba ataków hakerskich zarówno na konta osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji publicznych zwiększyła się wielokrotnie. Cyberatak na urząd może wzbudzić poczucie zagrożenia i zniechęcać do usług cyfrowych. W sytuacji zagrożenia wojennego rodzime rozwiązania cyfrowe są szczególnie ważne, bo pozwalają rozwijać suwerenność cybernetyczną - stwierdził wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
W sytuacji zagrożenia wojennego rodzime rozwiązania cyfrowe są dla nas szczególnie ważne, bo pozwalają rozwijać Polsce suwerenność cybernetyczną, zapewniają obywatelom i przedsiębiorcom wolność i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
W sytuacji zagrożenia wojennego rodzime rozwiązania cyfrowe są dla nas szczególnie ważne, bo pozwalają rozwijać Polsce suwerenność cybernetyczną, zapewniają obywatelom i przedsiębiorcom wolność i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeniFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Wzrost liczby ataków hakerskich wynika m.in. ze wzrostu napięć na arenie międzynarodowej oraz wymuszonego przez pandemię COVID-19 przeniesienia dużych obszarów działalności biznesowej i usługowej do sieci. Wiceminister Maciej Małecki ocenił, że od cyfryzacji nie ma odwrotu, dlatego tak ważne są zabezpieczenia zarówno prywatnych komputerów, jak i systemów firmowych czy państwowych.

Suwerenność cybernetyczna

W opinii wiceszefa resortu aktywów zjawiskiem pozytywnym jest przy tym wzrost świadomości społecznej. Jak zauważył, rośnie liczba użytkowników, którzy wiedzą, jakie znaczenie ma np. aktualizowanie systemu operacyjnego, zmienianie haseł czy unikanie klikania w przysłane przez nieznajomych linki. Taka ostrożność - jak dodał - jest niezbędna zwłaszcza w przypadku podmiotów gospodarczych i administracji.

- Atak hakerski może pozbawić spółkę środków, osłabić markę, a ataki na urzędy powodują poczucie zagrożenia wśród obywateli, niepokoje społeczne, zniechęcają do korzystania z cyfrowych usług - podkreślił wiceminister.

Dodał, że bardzo istotną rolę w tworzeniu rozwiązań antyhakerskich mają polskie firmy.

- W sytuacji zagrożenia wojennego rodzime rozwiązania cyfrowe są dla nas szczególnie ważne, bo pozwalają rozwijać Polsce suwerenność cybernetyczną, zapewniają obywatelom i przedsiębiorcom wolność i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni - stwierdził.

Podkreślił, że kontrolowana od 2017 roku przez Skarb Państwa spółka Exatel opracowała już system ochrony przed atakami DDoS TAMA, a obecnie konsorcjum Exatel i Gaz-System wraz z Politechniką Rzeszowską pracuje nad autorskim systemem, który ma zabezpieczyć polską infrastrukturę krytyczną. Projekt o wartości 36 mln zł jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Przemysłowa rewolucja 5G

Według wiceministra aktywów państwowych tworzenie własnych rozwiązań ma krytyczne znaczenie również dlatego, że Polska stoi obecnie w przededniu przemysłowej rewolucji 5G. Technologia ta ma się wiązać z rozwojem cyfryzacji naszego życia codziennego, gospodarki i administracji.

- Nie mieliśmy szans, jako Polacy, aktywnie partycypować w poprzednich rewolucjach przemysłowych, takich jak powstanie maszyny parowej, elektryczności czy rewolucji komputerów, bo Polska albo była pod zaborami, albo w niewoli komunizmu. Teraz mamy szanse na równych prawach uczestniczyć w rewolucji tworzącej Przemysł 4.0 - stwierdził Maciej Małecki.

Wiceszef MAP wyjaśnił, że chodzi o to, by polskie spółki były liderami danych łańcuchów technologicznych, a nie jedynie użytkownikami gotowych rozwiązań czy poddostawcami niższych kategorii.

Pytany, kiedy ruszy proces budowy nowego systemu, powiedział, że to zależy od terminu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, bez której nie ruszy aukcja częstotliwości na użytek sieci 5G. Zaznaczył, że "jest to trudna i rozległa nowelizacja ustawy, kompleksowo rozwijająca system cyberbezpieczeństwa w Polsce".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS/pp