more_horiz
Gospodarka

Bank Światowy wspiera ukraiński sektor prywatny. 2 mld dolarów na "najpilniejsze potrzeby"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 07:54
Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), grupa zależna od Banku Światowego, specjalizująca się we wspieraniu prywatnych inwestorów, opracowała pakiet pomocowy dla ukraińskiego sektora prywatnego na kwotę dwóch miliardów dolarów.
Od początku rosyjskiej inwazji 11 proc. ukraińskich firm musiało zamknąć się, a działalność połowy jest zawieszona.
Od początku rosyjskiej inwazji 11 proc. ukraińskich firm musiało zamknąć się, a działalność połowy jest zawieszona.Foto: Julitt/Shutterstock

"Ta pomoc musi zaspokajać najpilniejsze potrzeby sektora prywatnego, który został zniszczony przez wojnę, i pomóc przygotować się do odbudowy" - napisano w oświadczeniu IFC.

Połowa firm jest zawieszona

Połowa pakietu zostanie sfinansowana kapitałem własnym IFC, druga połowa w oparciu o gwarancje udzielone przez rządy darczyńców.

Według danych ukraińskiego banku centralnego od początku rosyjskiej inwazji 11 proc. ukraińskich firm musiało zamknąć się, a działalność połowy jest zawieszona. Ponadto, według ukraińskiego ministerstwa gospodarki, od początku wojny zniszczonych zostało pięć milionów miejsc pracy.

"Wiele firm utrzymuje miejsca pracy, a także podstawowe usługi i towary, ale potrzebuje finansowania, aby kontynuować swoją działalność" - dodał IFC.

Reformy sektora bankowego

"Wspieranie odporności sektora prywatnego i budowanie jego potencjału jest dla nas priorytetem. Możliwość zapewnienia kapitału w tak niezwykłym czasie jest niezbędna do utrzymania funkcjonowania kluczowych przedsiębiorstw i usług, a następnie, gdy nadejdzie czas, przygotowania się do masowej odbudowy" - powiedział dyrektor generalny IFC Machtar Diop.

IFC precyzuje też, że na początku tygodnia podpisała porozumienie z rządem ukraińskim w sprawie strategicznego doradztwa w zakresie odbudowy gospodarki i reformy sektora bankowego.

PR24.pl, PAP, DoS