more_horiz
Gospodarka

W Polsce będą powstawały wieże dla morskiej energetyki wiatrowej. Nowa inwestycja Agencji Rozwoju Przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 13:54
Agencja Rozwoju Przemysłu, Baltic Towers oraz GRI Renewable Industries podpisały umowę dotyczącą budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej. Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji - 2025 r.
Planowana inwestycja pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na wieże wiatrowe, a także na zwiększenie udziału polskich spółek w budowie morskich farm wiatrowych.
Planowana inwestycja pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na wieże wiatrowe, a także na zwiększenie udziału polskich spółek w budowie morskich farm wiatrowych.Foto: Shutterstock/Masha Basova

Jak poinformował prezes ARP Cezariusz Lesisz, w ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 14 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 120 wież rocznie.


Posłuchaj
05:04 Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu mówi o inwestycji w gdańską fabrykę morskich turbin wiatrowych ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golon Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu mówi o inwestycji w gdańską fabrykę morskich turbin wiatrowych ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

- Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku morskiej energetyki wiatrowej - zapewnił Cezariusz Lesisz.

Rosnący popyt na wieże

Planowana inwestycja Grupy Kapitałowej ARP pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na wieże wiatrowe, a także na wyraźne zwiększenie udziału polskich spółek w łańcuchu dostaw na rzecz budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.


"Agencja Rozwoju Przemysłu, jako jeden z sygnatariuszy Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podejmuje szereg działań związanych z rozwojem MEW w Polsce, a jednym z nich jest planowana kooperacja z GRI Renewable Industries, S.L." - podkreśliła ARP w komunikacie.

Jak podała spółka, kompetencje w rynku energii odnawialnej oraz w sektorze offshore posiada m.in. działająca w ramach GK ARP Grupa Przemysłowa Baltic, która prowadzi zróżnicowaną działalność gospodarczą skoncentrowaną w trzech segmentach: wieże wiatrowe, konstrukcje stalowe onshore/offshore, jednostki pływające.

4000 sekcji lądowych

Grupa Przemysłowa Baltic wraz ze spółkami zależnymi przez ostatnie 10 lat wyprodukowały ponad 4000 sekcji lądowych wież wiatrowych, a także szereg trafostacji oraz komponentów dedykowanych MEW.

GRI Renewable Industries, S.L. od 2008 roku rozwija działalność produkcyjną wież wiatrowych i kołnierzy w sektorze energii wiatrowej. Obecnie posiada 18 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Brazylii, Argentynie, Chinach, Turcji, Indiach i RPA dostarczających wysokiej jakości wieże wiatrowe i kołnierze dla przemysłu energetyki wiatrowej na całym świecie.


PR24.pl, PR1,IAR, PAP, Justyna Golonko, DoS