Grupa Orlen wybuduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Podpisano umowę

PKN Orlen i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały umowę dotyczącą terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Inwestycja związana z morską farmą wiatrową Baltic Power, która jest wspólnym przedsięwzięciem PKN Orlen i Northland Power, będzie zlokalizowana w Świnoujściu.

2022-10-13, 14:45

Grupa Orlen wybuduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Podpisano umowę

- Wydzierżawiliśmy 20 hektarów gruntu na terenie portu w Świnoujściu na 30 lat i tam powstanie pierwszy w Polsce port instalacyjny. Inwestycja będzie realizowana wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który wykona tory dojścia, dwa nabrzeża, zapewni infrastrukturę, a PKN Orlen będzie inwestorem - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W projekcie Baltic Power zostanie wykorzystanych 76 turbin o mocy 15 megawatów duńskiej firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Zakłada się, że w nowym zakładzie będzie pracować około 700 osób. Fabryka ma być gotowa w 2024 roku, a terminal instalacyjny rok później.

- Decyzja o budowie terminala instalacyjnego i nowej fabryki udowadniają, że morskie farmy wiatrowe, mają szansę nie tylko zrewolucjonizować krajowy system energetyczny, ale być też impulsem rozwoju dla regionu - powiedział także Daniel Obajtek.

Budowa terminalu instalacyjnego Grupy Orlen w Porcie Świnoujście ma się zakończyć na przełomie lat 2024/2025, a jego działalność rozpocznie się w 2025 roku. Zatrudnienie w nim znajdzie około 100 osób.

REKLAMA

Nowe koncesje

Grupa Orlen wystąpiła także o jedenaście koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Ponadto, koncern analizuje możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku.

- Oprócz zaawansowanego projektu Baltic Power wystąpiliśmy również o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. To gigantyczna szansa dla naszych dostawców, a także innych miast jak Gdańsk, gdzie planowane jest wybudowanie drugiego portu instalacyjnego oraz Łeba, gdzie do 2025 roku powstanie port serwisowy - powiedział Daniel Obajtek. 

W 2025 roku wejdzie w fazę eksploatacji

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś powiedział, że według planów w 2025 roku terminal ma wejść w fazę eksploatacji obsługując 80 morskich turbin wiatrowych rocznie.

- Naszym celem jest stworzenie portu w pełni uniwersalnego. Tym bardziej cieszy nas, że branża OZE ten potencjał zauważyła. Planujemy, że w 2025 roku terminal wejdzie w fazę eksploatacji obsługując około 80 morskich turbin wiatrowych rocznie" - powiedział Krzysztof Urbaś, prezes Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

REKLAMA

Fabryka turbin Vestas w Szczecinie, która ma zatrudniać 600-700 osób, zostanie ukończona w drugiej połowie 2024 roku. W nowej fabryce Vestas montowane będą gondole i piasty turbin. Produkowane elementy będą dostarczane zarówno na rynek polski, jak i na rynki globalne.

Posłuchaj

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o tym, że będzie to jeden z najnowocześniejszych portów instalacyjnych (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

W Szczecinie wyprodukowane będą m.in. elementy 76 turbin o mocy 15 MW każda, które zostaną wykorzystane we wspólnym projekcie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim realizowanym przez PKN Orlen i Northland Power. Współpraca z Vestas obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat.

Farma Baltic Power, której planowana moc to 1,2 GW, będzie zlokalizowana ok. 23 kilometrów od brzegu - na wysokości Choczewa i Łeby. Jak podkreśla PKN Orlen, po zakończeniu budowy w 2026 roku, będzie w stanie zasilić energią blisko 1,5 miliona gospodarstw domowych.

- Inwestycja Grupy Orlen w budowę terminala instalacyjnego w Porcie Świnoujście jest kluczowa zarówno z punktu widzenia harmonogramu projektu Baltic Power, jak i kolejnych projektów w polskiej części Bałtyku planowanych do 2040 roku przez spółkę Orlen Neptun - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

REKLAMA

PKN Orlen podał wcześniej, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest fundamentem strategii rozwoju Orlen 2030, przy czym w perspektywie dekady koncern zamierza przeznaczyć 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną nisko i zeroemisyjną energetykę.

Czytaj także:

IAR/Krystyna Prostak/PAP Biznes/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej