Kiedy startuje program "Pierwsze Mieszkanie". Szef resortu rozwoju podał datę

Chcemy, żeby w ofercie większości banków bezpieczny kredyt i konto mieszkaniowe było od 1 lipca - wskazał we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że najpierw porozumienie w tej sprawie zostanie zawarte z BGK, a później z poszczególnymi bankami.

2023-03-14, 13:30

Kiedy startuje program "Pierwsze Mieszkanie". Szef resortu rozwoju podał datę
Program "#naStart" zakłada, że osoby i rodziny, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych przez resort limitach, mogą otrzymać kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem.Foto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany podczas wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządy, czy program dot. bezpiecznych kredytów w ramach "Pierwszego Mieszkania" ruszy 1 lipca 2023 roku i ile osób z niego skorzysta, zapewnił: "trzymamy się tej daty, jesteśmy w terminach".

Wnioski o kredyt

Waldemar Buda dodał, że najpierw porozumienie w tej sprawie zostanie zawarte z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, "a później z poszczególnymi bankami".

Minister rozwoju wyjaśnił, że w związku z tym, że program "Pierwsze Mieszkanie" ruszy 1 lipca, w 2023 r. rząd nie przewiduje "żadnych limitów" dotyczących liczby składanych wniosków.

Kiedy pierwsze zakupy mieszkań?

- Pierwsze decyzje kredytowe, zakładamy, i zakupy mieszkań, to będzie gdzieś sierpień-wrzesień. W związku z tym nie przewidujemy limitu w 2023 r. - powiedział szef resortu rozwoju. Dodał, że limity będą w 2024 r.

- To będzie też związane z ustawą budżetową na przyszły rok, (...) tego jeszcze nie rozstrzygamy, ale myślę, że wszyscy zainteresowani będą mogli z tego programu skorzystać - dodał Waldemar Buda.

REKLAMA

Jak przypomniał szef MRiT, ten program jest zapisany na pięć lat. "Spokojnie można planować i przygotowywać się do zakupu mieszkania w perspektywie nawet 5 lat" - wskazał Waldemar Buda.

Czy można będzie sfinansować budowę domu ?

- Kredyt 2 proc. umożliwi nie tylko nabycie pierwszego mieszkania, ale też budowę domu - powiedział na wtorkowej konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że nowy program to nie tylko równa stopa procentowa, ale też równa spłata kapitałowa.

Przyjęty we worek przez rząd program mieszkaniowy - jak powiedział szef MRiT - "nie określa żadnych limitów czy cen za metr kwadratowy, nie określa też jakie mieszkanie i gdzie można kupić".

-Określamy tylko wartość kredytu i wkład własny w wysokości 200 tys. zł - powiedział minister. Zaznaczył, że kredyt 2 proc. możliwi nie tylko nabycie pierwszego mieszkania, ale też budowę domu np. na własnej działce.

REKLAMA

Jakie zasady spłaty?

Szef resortu rozwoju wyjaśnił, że istotą przyjętego przez rząd programu jest zarówno "równa stopa procentowa a także równa spłata kapitałowa w całym okresie kredytowania".

Powiedział też, że w ofercie banków są obecnie kredyty, w których na początku spłaty tylko niewielka część jest przeznaczona na spłatę kapitału, a większość stanowią odsetki.

- W konstrukcji tego kredytu, kapitał będzie stanowił dużo większą część spłaty w każdej racie i przez cały okres kredytowania w równym stopniu. To oznacza, że w 10 i 11 roku, gdy już ustaną dopłaty od rządu, rata nie powinna się zmienić, a według naszych prognoz, ona może nawet spaść- wyjaśniał na konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.


PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej