more_horiz
Gospodarka

W ponad połowie polskich firm pracują Ukraińcy. Nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 10:44
58 proc. pracowników z Ukrainy pracuje w dużych firmach - wynika z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy". Niemal co drugi przedsiębiorca deklaruje, że ma pracownika z Ukrainy, a niemal co trzeci ukraiński pracownik jest zatrudniony jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla.
Jak dodaje, spora część Ukraińców zarabia ok. 20 proc. więcej niż wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie i przekładając to na pensje miesięczną brutto to jest ok. 4,5 tys. zł.
Jak dodaje, spora część Ukraińców zarabia ok. 20 proc. więcej niż wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie i przekładając to na pensje miesięczną brutto to jest ok. 4,5 tys. zł.Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock

Jak wynika najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service, zatrudnienie pracowników z Ukrainy w firmach rośnie. Niemal co drugi przedsiębiorca ma w swojej załodze kadrę ze Wschodu, to wzrost o 7 pkt proc. w porównaniu do edycji badania z listopada 2022 r. i o 15 pkt proc. rok do roku.

- Osoby w wieku produkcyjnym, które znalazły schronienie w Polsce po wybuchu wojny i chciały pracować, bez problemu odnajdywały się na rynku pracy. Najwyraźniej wskazują na to statystyki ZUS. Pod koniec lutego tego roku 1,063 mln cudzoziemców odprowadzało składki, z czego 738,6 tys. to Ukraińcy - tłumaczy założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Wykwalifikowana kadra średniego szczebla

Z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy" wynika, że najwięcej pracowników z Ukrainy pracuje w firmach zatrudniających ponad 250 osób - już 58 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu, w porównaniu do 54 proc. średnich firm i 34 proc. małych.


56 proc. firm wskazało, że pracownicy z Ukrainy najczęściej zatrudniani są na stanowiskach niższego szczebla. Rośnie jednak odsetek Ukraińców na średnim szczeblu - niemal co trzeci pracownik z Ukrainy pracuje jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla. To wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Z kolei 9 proc. Ukraińców jest zatrudnionych na wyższym szczeblu, to o 1 pkt proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania.

Według badania 21 proc. Ukraińców zatrudnionych w Polsce otrzymuje za godzinę stawkę 22,8-24,9 zł brutto. Niemal co trzeci (30 proc.) za godzinę pracy brutto otrzymuje od 25 zł do 29,9 zł. Natomiast 15 proc. pracodawców oferuje pracownikom ze Wschodu stawkę od 30 do 34,9 zł za godzinę pracy brutto.

20 proc. niż minimalne wynagrodzenie

Na stawki od 35 zł do 39,9 zł brutto za godzinę może liczyć 5 proc. osób Ukraińców, a najwyższe stawki, gdzie zarabia się ponad 40 zł za godzinę brutto, zarabia 8 proc. Ukraińców.

Wzrósł odsetek pracodawców, którzy przyznają się do oferowania kadrze ze Wschodu stawki poniżej minimalnego wynagrodzenia - 5 proc. w porównaniu do 1 proc. w poprzedniej edycji badania.

- Rosnący odsetek pracodawców, którzy oferują wynagrodzenia poniżej minimalnego, może w jakimś stopniu wynikać z tego, że pensja minimalna galopuje. Jeszcze w grudniu 2022 r. minimalna stawka nie przekraczała 20 zł, teraz jest to niemal 23 zł - tłumaczy Krzysztof Inglot.

Jak dodaje, spora część Ukraińców zarabia ok. 20 proc. więcej, niż wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie i przekładając to na pensje miesięczną brutto, to jest ok. 4,5 tys. zł.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA