more_horiz
Gospodarka

Pomoc Ukrainie kosztowała nas w ubiegłym roku 30 mld zł. Minister finansów: nie ma innej drogi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 10:35
Skala pomocy, jakiej Polska udzieliła w ubiegłym roku Ukrainie może być szacowana na około 30 mld zł - poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Magdalena Rzeczkowska: obywatele Ukrainy są w Polsce, żyją z nami, pracują też z nami. To jest już 780 tysięcy miejsc pracy, to są też działalności gospodarcze.
Magdalena Rzeczkowska: obywatele Ukrainy są w Polsce, żyją z nami, pracują też z nami. To jest już 780 tysięcy miejsc pracy, to są też działalności gospodarcze.Foto: Ministerstwo Finansów/Twitter

- To jest nieprawda, że nie mówimy o kosztach pomocy Ukrainie. Ten koszt to jest około 1 proc. PKB, czyli to jest około 30 mld zł - powiedziała na antenie Radia Zet minister finansów Magdalena Rzeczkowska i wyjaśniła, że kwota ta dotyczy roku ubiegłego.

Jak dodała szefowa resortu, chodzi o środki pochodzące z budżetu centralnego oraz środki, które przeznaczają władze samorządowe. Jest to też pomoc militarna.


Podkreśliła, że pomoc tą trzeba świadczyć.

- Nie ma innej drogi, też moralnie. Walczymy w ten sposób, wspieramy Ukrainę w jej walce o demokrację, o wartości - dodała.

- Obywatele Ukrainy są tutaj w Polsce, żyją z nami, pracują też z nami. To jest już 780 tysięcy miejsc pracy, to są też działalności gospodarcze, które zakładają, więc również jakby kontrybuują do rozwoju gospodarki - stwierdziła Magdalena Rzeczkowska.

PR24.pl, PAP, DoS