Bogatsza oferta, nowe kierunki. Lotnisko Chopina w Warszawie z wynikami jak sprzed pandemii
Ruch pasażerski na Lotnisku Chopina w Warszawie odbudowuje się w szybkim tempie. W lutym, w stołecznym porcie odprawionych zostało 1.119.953 pasażerów, co stanowi 96 proc. liczby odprawionych pasażerów w analogicznym miesiącu przedpandemicznego 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że 2023 rok będzie przełomowy dla lotnictwa pasażerskiego.
2023-03-22, 14:01
W najkrótszym miesiącu roku, na stołecznym lotnisku zrealizowano 9.700 pasażerskich operacji lotniczych. Było ich o 23 proc. mniej w odniesieniu do roku 2019. Taka sytuacja wynika z faktu, że przewoźnicy korzystają z większych samolotów. Z końcem 2022 roku Polskie Linie Lotnicze LOT wycofały z użytku małe turbośmigłowe samolot Dash Q400. Samoloty zabierają także większą liczbę pasażerów.
Wzrost w ruchu Schengen
Od początku 2023 roku na Lotnisku Chopina odprawiono łącznie 2.255.000 osób. Znacznie wzrosła także liczba pasażerów podróżujących na trasach krajowych. Z połączeń lotniczych na terenie Polski skorzystało 224.000 osób, czyli o 112 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 roku, co jednocześnie daje największy w ciągu ostatnich 5 lat wzrosty pasażerów krajowych.
W styczniu i lutym 2023 roku, w porównaniu do tych samych miesięcy ubiegłego roku, zaobserwowano spadek o około 5 pkt proc. liczby pasażerów w strefie Non-Schengen - 38,4 proc. na rzecz wzrostu w ruchu Schengen - 67,6 proc.
Rozkład liczby pasażerskich operacji lotniczych, w dwóch pierwszych miesiącach 2023 roku, w ruchu tradycyjnym, wynosił 87,5 proc., a w ruchu tak zwanym niskokosztowym - 12,5 proc. Porównując te dane z tym samym okresem 2022 roku, można zauważyć nieznaczny spadek o około 3 pkt proc. liczby pasażerów w ruchu tradycyjnym na rzecz wzrostu liczby pasażerów w ruchu niskokosztowym.
REKLAMA
Letni rozkład lotów
W styczniu i lutym w czołówce największych przewoźników pod względem liczby przewiezionych z i do Warszawy pasażerów znalazły się PLL LOT oraz WIZZ Air. Na pokłady samolotów PLL LOT weszło ponad 1,2 mln pasażerów, a na WIZZ Air blisko 480 tys. Stanowi to odpowiednio 54 i 21 proc. udziału w ruchu.
Wśród 5 cieszących się największą popularnością kierunków regularnych znalazły się Londyn, Paryż, Dubaj, Frankfurt oraz Amsterdam. W przypadku połączeń czarterowych w czołówce znalazły się miejsca, takie jak: egipskie Marsa Alam i Hurghada, dominikańska Punta Cana, tanzański Zanzibar i wietnamskie Phu Quoc.
Marzec na Lotnisku Chopina to miesiąc, w którym w życie wchodzi letni rozkład lotów.
- Oferta dla podróżujących ze stołecznego portu w tym sezonie jest bogata. Cieszymy się z powrotu linii lotniczych, które przez pandemię wycofały się z naszego lotniska. Jesteśmy przekonani, że nowe kierunki, które zaproponowali przewoźnicy, przyczynią się do zwiększenia ruchu pasażerskiego na lotnisku i pomogą powrócić do wyników z 2019 roku - powiedziała rzeczniczka lotniska Chopina w Warszawie Anna Dermont.
REKLAMA
PLL LOT poszerza ofertę
Na stołeczne lotnisko wraca Ryanair wraz z propozycją pięciu tras. Irlandzki przewoźnik latać będzie do Wiednia, Brukseli, Pafos, Alicante i na Majorkę.
Bilbao i Sewillę zaproponuje Wizz Air.
Od 1 czerwca z ofertą bezpośrednich lotów do Brukseli powróci Brussels Airlines.
Nową propozycją jest także możliwość podróży na trasie Warszawa-Rejkiawik na pokładzie Playa, islandzkich linii lotniczych, która dostępna będzie od 3 kwietnia.
Swoją ofertę poszerza PLL LOT. Polski narodowy przewoźnik od 26 marca zwiększy liczbę kursów na trasie Warszawa-Szczecin do 22 połączeń tygodniowo.
REKLAMA
W sezonie letnim LOT będzie oferował do 28 lotów tygodniowo na trasie Warszawa-Wilno. Od końca marca na pokładzie PLL LOT będzie można podróżować częściej do Miami, bo aż 4 razy w tygodniu, a 5 razy w tygodniu do Seulu. Samoloty LOT będą podróżować 2 razy w tygodniu na lotnisko Pekin-Daxing, a 3 razy w tygodniu na Capital Pekin.
Lotnisko Chopina w Warszawie, to największy port lotniczy w kraju. W rekordowym - 2019 roku - obsłużył prawie 19 mln pasażerów.
PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS
REKLAMA