more_horiz
Gospodarka

Nie tylko Stalowa Wola. Zakład z Kalisza włączony w produkcję czołgów K2 Black Panther

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 11:15
W Kaliszu będą produkowane podzespoły czołgu K2 Black Panther - poinformował prezes zarządu WSK "PZL-Kalisz" Jacek Jankowski. To efekt powstania koreańsko-polskiego konsorcjum, aby je produkować w naszym kraju.
Czołg K2 Black Panther z Korei Południowej.
Czołg K2 "Black Panther" z Korei Południowej.Foto: Hyundai/twitter

Jak podkreślił prezes WSK "PZL-Kalisz" Jacek Jankowski, kontrakt będzie się wiązać z transferem najnowocześniejszych technologii i linii produkcyjnych do kaliskiego zakładu. - To bardzo pomoże firmie, pozwoli w szybkim tempie wejść na wyższy poziom technologiczny i produkcyjny - powiedział Jankowski.

Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały w piątek umowę o utworzeniu konsorcjum. Jego celem będzie wspólne oferowanie Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL, które mają powstać w wyniku polsko-koreańskiej współpracy przemysłowej.

Produkcja czołgów w Polsce

Produkcja czołgów i elementów składowych będzie odbywać się w Stalowej Woli i Kaliszu.

Prezes Jankowski wyjaśnił, że kontrakt ma charakter wieloletni - podzespoły będą wciąż produkowane z uwagi na okres żywotności pojazdów, który jest szacowany na 20, 30 lat. Zdaniem szefa WSK "PZL-Kalisz" kontrakt wpłynie nie tylko na unowocześnienie zakładu, ale także na zwiększenie zatrudnienia i gwarancję pracy dla obecnych pracowników.


. 

WSK "PZL-Kalisz" musi poszukać nowych pracowników

- Będę zmuszony rozpocząć szeroką rekrutację z uwagi na to, że przy obecnym stanie załogi nie mógłbym sprostać temu projektowi. Zatrudnienie się zwiększy, przez co firma będzie rosła - wyjaśniał Jankowski, prezes firmy.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym krajowym partnerem polskiej armii w obszarze utrzymania, serwisu, napraw i modernizacji praktycznie każdego typu uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

WSK "PZL-Kalisz" S.A. jest zakładem produkcyjnym działającym głównie w branży lotniczej. Obecnie w zakładzie i spółce od niej zależnej zatrudnione są łącznie 594 osoby. Zdaniem prezesa produkcja podzespołów na potrzeby czołgów K-2PL powinna ruszyć w 2025 roku.


PR24/PAP/sw