more_horiz
Gospodarka

Morskie turbiny wiatrowe dla PGE. To największa tego typu inwestycja w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 11:45
Kontrakt na dostawę 107 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jaki PGE i Orsted zawarły z Siemensem Gamesą, to największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
PGE i Siemens zawarły też umowę gwarancję techniczną i serwis morskich turbin wiatrowych.
PGE i Siemens zawarły też umowę gwarancję techniczną i serwis morskich turbin wiatrowych. Foto: Shutterstock.com

Projekt Baltica MFW PGE i udziałem duńskiej firmy Orsteda, to największa w Europie inwestycja typu offshore.

-Nie było w historii Polski, jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne, większej inwestycji niż projekt morskiej energetyki wiatrowej - dodał podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Co zawiera kontrakt na turbiny wiatrowe?

Kontrakt obejmuje dostawę i instalację 107 morskich turbin wiatrowych o mocy 14 MW każda i o łącznej mocy 1 498 MW, umowę serwisową i gwarancyjną, która dotyczy świadczenia usług serwisowych przez 5 lat od uruchomienia, w tym przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostaw środków utrzymania, zdalnego nadzoru oraz innych czynności powiązanych, a także umowę dostawy części zamiennych i narzędzi.

Czym jest MFW Baltica?

Projekt MFW Baltica, w którym PGE i duński Orsted mają po połowie udziałów, składa się z dwóch etapów: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW. Zgodnie ze strategią PGE, Baltica 2 ma ruszyć do końca 2027 r. a cały projekt MFW Baltica, czyli farmy Baltic 2 i Baltica 3 ma powstać do 2030 r.

W dniu 20 kwietnia 2023 r. Elektrownia Wiatrowa Baltica - 2 Sp. z. o.o., spółka odpowiedzialna za realizację etapu Baltica 2 w ramach projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica ("Projekt MFW Baltica") realizowanego przez PGE wspólnie z Orsted, zawarła z Siemens Gamesa Renewable Energy Sp. z. o.o. umowę na dostawy i instalację morskich turbin wiatrowych. Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski oferta Siemensa była najkorzystniejsza pod względem ceny i terminów.

Chodzi o uruchomienie oraz serwis 107 turbin wiatrowych 14 MW o łącznej mocy 1 498 MW dla etapu Baltica 2 Projektu MFW Baltica. Realizacja umowy przewidziana jest w okresie od II kwartału 2023 roku do IV kwartału 2027 roku.

Umowy na serwis i gwarancję techniczną

PGE i Siemens zawarły też umowę gwarancję techniczną i serwis morskich turbin wiatrowych (Service Warranty Agreement), przez 5 lat od uruchomienia. Dotyczy  także przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostawy środków utrzymania, zdalnego nadzoru oraz innych czynności powiązanych. Dodatkowa umowa dotyczy dostawy części zamiennych i narzędzi (Spare Parts and Tools Agreement).

Cały projekt MFW Baltica o łącznej mocy 2,5 GW składa się z dwóch etapów: Baltica 2 i Baltica 3. Powyższe umowy dotyczą etapu Baltica 2. Zgodnie z celami określonymi w strategii Grupy PGE, Projekt MFW Baltica ma zostać zrealizowany do 2030 roku.


PR24/PAP/sw