more_horiz
Gospodarka

14. emerytura co roku. Minister Maląg: co najmniej na poziomie minimalnego świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 14:09
Staramy się pomagać drugiemu człowiekowi - to jest filozofia naszego rządu. 14. emerytura zapewni naszym seniorom wsparcie każdego roku - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na konferencji po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.
Szefowa resortu rodziny podkreśla, że działania rządu PiS to także troska o to, aby była godna waloryzacja. W tym roku - rekordowa.
Szefowa resortu rodziny podkreśla, że działania rządu PiS to także troska o to, aby była godna waloryzacja. W tym roku - rekordowa.Foto: MRiPS/Twitter

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli projekt ustawy wprowadzającej wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe - poinformował o tym po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg zauważyła, że coroczne wsparcie finansowe w postaci 14. emerytury to wypełnienie zobowiązania i podziękowanie seniorom za trud wychowania dzieci, wnuków.

- Ale przede wszystkim za budowanie Polski, silnej Polski i przekazywanie młodemu pokoleniu tego, co najważniejsze: że należy miłować ojczyznę, należy mieć szacunek do ojczyzny i barw narodowych. To przecież zazwyczaj przekazywali nam nasi dziadkowie, nasze babcie - powiedziała minister Maląg.


Posłuchaj
00:18 Minister M. Maląg o 14. emeryturze.mp3 Minister M. Maląg o 14. emeryturze (IAR)

Dla osób, które potrzebują najbardziej

Szefowa resortu rodziny dodała, że działania rządu PiS to także troska o to, aby była godna waloryzacja.

- W tym roku - rekordowa. Z drugiej strony staramy się wprowadzać dodatkowe świadczenia - 13. emerytura już od 5 lat jest z naszymi seniorami, dzisiaj przyjęty projekt ustawy o 14. emeryturze zapewni naszym seniorom wsparcie każdego roku - podkreśliła.

- Zakładam, że świadczenie będzie jak do tej pory wypłacane co najmniej na poziomie minimalnej emerytury. Wprowadzamy pewne kryterium dochodowe, aby kierować to wsparcie przede wszystkim do osób, które potrzebują go najbardziej - do osób z niższymi emeryturami. Ale i tak ponad 80 proc., bo ok 86 proc. uzyska to świadczenie w pełnej wysokości. Na pewno ponad 70 proc. naszych seniorów - stwierdziła.

- My staramy się pomagać drugiemu człowiekowi - to jest filozofia naszego rządu - dodała.

Emerytury i renty w systemie powszechnym

Przepisy będą stosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Zgodnie z projektem 14. emerytura będzie osobom uprawnionym przysługiwać w wysokości:

  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2.900 zł;
  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2.900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2.900 zł.

Kwota nie musi być minimalna

W projekcie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty 14. emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, poprzez rozporządzenie, będzie mogła określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż kwota najniższej emerytury.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS