Będzie nowa linia kolejowa na Mazowszu. Pociągi pojadą z Przasnysza do stolicy

Mieszkańcy Północnego Mazowsza zyskają nowe połączenie kolejowe. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej Zegrze - Przasnysz. Mieszkańcy Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Pułtuska i Serocka zyskają wygodny dojazd do stolicy.

2023-08-22, 11:11

Będzie nowa linia kolejowa na Mazowszu. Pociągi pojadą z Przasnysza do stolicy
Nowa trasa kolejowa ma połączyć m.in. Przasnysz, Maków Mazowiecki, Pułtusk i Serock z Warszawą. Foto: PKP PLK/Włodzimierz Włoch

Projekt będzie realizowany w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.

Wybrany w ramach przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do budowy nowej, około 73-km, jednotorowej (na wybranych odcinkach dwutorowej) zelektryfikowanej linii kolejowej.

Trasa ma połączyć m.in. Przasnysz, Maków Mazowiecki, Pułtusk i Serock z Warszawą. Czas przejazdu pociągiem między Warszawą a Przasnyszem szacowany jest na ok. godzinę i 15 minut. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h.

11 nowych stacji i przystanków

- Stworzenie połączenia kolejowego pozytywnie wpłynie na rozwój Północnego Mazowsza. Linia z Przasnysza do Warszawy to jeden z czterech projektów realizowanych w ramach rządowego programu Kolej plus w woj. mazowieckim. W realizacji są także przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej linii Sokołów Podlaski - Siedlce oraz Ostrów Mazowiecka - Małkinia. Podpisano także umowę z wykonawcą prac projektowych linii do Koziniec - powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

REKLAMA

- Program Kolej plus jest istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu. Zwiększy się dostępność do kolei i poprawią się warunki życia mieszkańców Mazowsza, m.in. Przasnysza, Pułtuska czy Serocka. Realizacja projektów z rządowego programu Kolej plus to jedna z wielu działań, które likwidują wykluczenie komunikacyjne - dodał Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Według projektu lepszy dostęp do kolei ma zapewnić 11 nowych stacji i przystanków. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - wyposażone według potrzeb w windy i pochylnie. Będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie.

Mazowieckie umowy w ramach Kolej Plus

Z Programu Kolej plus do realizacji w województwie mazowieckim zakwalifikowano 4 projekty. Oprócz przygotowania dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej Zegrze - Przasnysz jako realizacji szlaku Kolei Północnego Mazowsza zaplanowano rewitalizację linii kolejowej Sokołów Podlaski - Siedlce oraz rewitalizację linii kolejowej na odcinku Ostrów Mazowiecka - Małkinia.

Mieszkańcy Kozienic i okolic zyskają także lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowej ok. 23-km linii kolejowej Świerże Górne - Dobieszyn łączącej linię kolejową Janików - Świerże Górne (nr 77) z linią kolejową Warszawa Zachodnia - Radom Główny - Kraków Główny (nr 8). Umowa z wykonawcą projektu linii do Kozienic została podpisana w maju br.

REKLAMA

Program Kolej plus zaplanowano do realizacji do 2029 r. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart ok. 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego.

PR24.pl, PKP PLK, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej