more_horiz
Gospodarka

610 mln euro na morską farmę wiatrową Orlenu. Europejski Bank Inwestycyjny dokłada się do budżetu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 14:21
Europejski Bank Inwestycyjny zainwestuje 610 mln euro w projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą budują wspólnie na Bałtyku Orlen i kanadyjski Northland Power.
Projekt Baltic Power składa się z 76 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ok. 1.140 MW. Inwestorzy planują, że że budowa zakończy się do końca II kwartału 2026 roku
Projekt Baltic Power składa się z 76 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ok. 1.140 MW. Inwestorzy planują, że że budowa zakończy się do końca II kwartału 2026 rokuFoto: Shutterstock/T.W. van Urk

Jak podkreślił EBI, finansowanie projektu ma wsparcie programu InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej. Finansowanie dla Baltic Power będzie pierwszą inwestycją EBI w morską energetykę wiatrową w Polsce.

"Projekt ma znaczenie strategiczne i przyczyni się do osiągnięcia celów planu REPowerEU, a zrównoważony rozwój źródeł czystej energii wesprze niezależność energetyczną UE oraz bezpieczeństwo dostaw" - zaznaczył bank.

Jedna z największych farm wiatrowych na świecie

EBI udziela bezpośredniego finansowania spółce projektowej, a ponadto zapewnia transzę pośrednią Bankowi Gospodarstwa Krajowego, w celu dalszego wsparcia projektu.

Finansowanie dla Baltic Power wesprze pierwszy projekt morskich farm wiatrowych w Polsce i z pewnością otworzy drogę dla zielonej transformacji oraz dla przyszłych innych projektów morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycja ta nie tylko wesprze transformację polskiego sektora energetycznego, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i wzmocni rozwój gospodarczy - powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Jak dodała, dzięki temu finansowaniu powstanie jedna z największych farm wiatrowych na świecie, a Polska dołączy do państw inwestujących w odnawialne źródła energii na Morzu Bałtyckim.

- Współpraca Europejskiego Banku Inwestycyjnego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ma charakter strategiczny - od wielu lat wspieramy inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. Taką inwestycją jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim przez spółkę Baltic Power. Na ten cel EBI przeznaczył 610 mln euro finansowania, z czego 300 mln euro zostanie przekazane za pośrednictwem BGK. Inwestycja przyspieszy dekarbonizację Polski, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wniesie istotny wkład w plan REPowerEU, który ma wyeliminować uzależnienie Europy od importu paliw kopalnych. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i transformacja sektora energetycznego jest jednym z priorytetów EBI i cieszy nas, że Bank Gospodarstwa Krajowego nas w tym wspiera - powiedziała Teresa Czerwińska w komentarzu dla ISBnews.

Potencjał w poprawie miksu energetycznego

- Jako bank rozwoju od lat jesteśmy zaangażowani w finansowanie transformacji energetycznej Polski. Tylko w ubiegłym roku przeznaczyliśmy 100 mld zł na wsparcie krajowej energetyki nisko- i zeroemisyjnej. Potencjał w poprawie miksu energetycznego Polski dostrzegamy m.in. w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego też zdecydowaliśmy o współfinansowaniu budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku - jednej z największych na świecie tego typu inwestycji, która weszła w fazę realizacji - podkreślił członek zarządu BGK Marek Tomczuk.

Czytaj także w tvp.info:

Projekt Baltic Power składa się z 76 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ok. 1.140 MW. Będzie zlokalizowany 23 km na północ od polskiego wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby, w polskiej strefie ekonomicznej.

Inwestorzy planują, że że budowa zakończy się do końca II kwartału 2026 roku. Baltic Power jest spółką Orlenu, który ma 51 proc. udziałów i kanadyjskiego Northland Power z 49 proc. udziałów.

Czytaj także w i.pl:

19 września 2023 r. Baltic Power podpisał z konsorcjum 25 instytucji finansowych umowy na łącznie 3,6 mld euro kredytów na sfinansowanie budowy farmy.
Grupa EBI w 2022 r. na wsparcie zrównoważonego rozwoju źródeł energii przeznaczyła na całym świecie 20,86 mld euro. W Polsce finansowanie to wyniosło 996 mln euro. W latach 2018-2022 bank przeznaczył łącznie 3,25 mld euro na transformację polskiego sektora energetycznego.

PR24.pl, ISBnews, PAP, DoS