more_horiz
Gospodarka

Większość emerytów otrzymała już "czternastkę". Pieniądze coraz częściej trafiają na konto bankowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 13:25
Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tzw. wskaźnik ubankowienia emerytów cały czas rośnie i obecnie wynosi 80,6 proc. - powiedziała szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Coraz więcej spośród 6,4 mln emerytów otrzymuje swoje świadczenie na konto bankowe
Coraz więcej spośród 6,4 mln emerytów otrzymuje swoje świadczenie na konto bankoweFoto: Lordn/Shutterstock

- Coraz więcej świadczeniobiorców ZUS posiada konto w banku. ZUS przekazuje 78,3 proc. świadczeń na rachunki osobiste swoich klientów. Oznacza to, że z ok. 9 mln świadczeniobiorców już 7 mln otrzymuje pieniądze na rachunek bankowy - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Coraz więcej spośród 6,4 mln emerytów otrzymuje swoje świadczenie na konto bankowe. Tzw. wskaźnik ubankowienia emerytów cały czas rośnie i obecnie wynosi 80,6 proc. Równie wysoki, bo 79,6 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków) wypłacanych na rachunki bankowe - dodała.

Wypłaty emerytur

Jak podał Zakład, dodatkowe świadczenie otrzymało już kilka mln osób. ZUS realizuje wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie 14. emerytury będą wypłacone jeszcze we wrześniu.

Czytaj także:

Dodatkowe świadczenie otrzymują osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2.650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2.900 zł brutto. Powyżej 2.900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę.

Kwota wolna od potrąceń

Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5.500 zł brutto.

Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS