Małopolska liderem w zwalczaniu długotrwałego bezrobocia
Małopolska to pierwszy region w Polsce, w którym podpisano umowę na aktywizację osób długotrwale bezrobotnych przez podmiot niepubliczny, w oparciu o rozwiązanie przewidziane w znowelizowanej Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
2015-02-18, 12:28
Posłuchaj
W ramach tej umowy na rynek pracy ma wrócić tysiąc osób z powiatu bocheńskiego, nowotarskiego, krakowskiego oraz Krakowa. Jak wyjaśnia Anna Karaszewska, dyrektor generalna firmy Ingeus, osoby te mają znaleźć zatrudnienie, ale co ważne także je utrzymać.
- Celem tego działania, który zakłada ustawa, jest nie tylko przywrócenie jak największej liczby osób długotrwale bezrobotnych do zatrudnienia, ale i utrzymanie tego zatrudnienia minimum przez 6 miesięcy. To jest zupełnie nowe podejście. Jeżeli wydajemy na to pieniądze publiczne, to tak naprawdę państwo ma nie tylko korzyści społeczne, ale i ekonomiczne z takiego rozwiązania, kiedy osoba bezrobotna zaczyna pracować. Ona odprowadza wtedy podatki, składki do budżetu. Ograniczone zostają subsydia z tytułu pomocy społecznej. Bardzo często osoby bezrobotne korzystają bowiem z takiej pomocy - mówi Anna Karaszewska.
Wsparcie w utrzymaniu pracy
Cały program polegać będzie na dokonaniu całościowej diagnozy sytuacji osoby bezrobotnej oraz zaplanowaniu działań mających na celu podjęcie zatrudnienia lub działalności gospodarczej. Potem doradcy będą wspierać swoich klientów w utrzymaniu pracy, monitorować ich losy poprzez kontakt z klientami i ich nowymi pracodawcami.
- My mamy bardzo jasno postawione cele w umowie przez zamawiającego, minimum 50 proc. naszych klientów, czyli minimum 500 osób musi rozpocząć pracę i minimum 75 proc. wszystkich klientów, którzy rozpoczęli pracę, musi ją utrzymać co najmniej przez pół roku. Każdy doradca jest rozliczany z tych celów. Nie jest rozliczany z tego, że przeprowadził szkolenia, odbył określoną liczbę spotkań, tylko z rezultatów. To, co wzmacnia takie podejście, to fakt, że nasze wynagrodzenie zależy wyłącznie od efektu - mówi Anna Karaszewska.
REKLAMA
Obecnie kończy się projekt pilotażowy na terenie powiatu gorlickiego, oświęcimskiego, tarnowskiego i Nowego Sącza, pod hasłem „Express do zatrudnienia - innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych" i te cele są osiągane. Pilotaż pokazuje, że współpraca urzędów pracy z firmami prywatnymi przynosi pożądane efekty, bo długotrwale bezrobotni wracają na rynek pracy.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA
REKLAMA