PAIiIZ: będzie 20 tys. nowych miejsc pracy w centrach outsourcingowych w Polsce

Szacujemy, że w tym roku zatrudnienie w centrach outsourcingowych w Polsce zwiększy się o 20 tys. nowych pracowników, do 170 tys. - mówi wiceszefowa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska.

2015-02-23, 13:27

PAIiIZ: będzie 20 tys. nowych miejsc pracy w centrach outsourcingowych w Polsce
. Foto: SXC

Monika Piątkowska podkreśla, że ostatnie 10 lat to okres dynamicznego rozwoju w Polsce rynku outsourcingowego. - Mamy już ponad 600 takich centrów, w których zatrudniamy już 150 tys. osób, głównie w dużych miastach z zapleczem akademickim, jak Kraków, Warszawa, Wrocław. Dołączają do tego jednak również średnie miasta, gdzie powstają mniejsze centra outsourcingowe. Szacujemy, że na koniec 2015 roku w polskich centrach będzie pracowało już 170 tysięcy osób - zaznaczyła wiceszefowa PAIiIZ.

Jak dodała, w ramach tego rynku Polska rywalizuje globalnie, a największym konkurentem są Indie, w których koszty pracy są duże niższe niż nad Wisłą.
- Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu - Europy Środkowo-Wschodniej, a przede wszystkim Polski - znają więcej języków obcych, niż Hindusi, w tym języków uznawanych na innych kontynentach za egzotyczne. Przykładowo, obecnie w Polsce obsługujemy w ramach centrów outsourcingowych firmy w 40 różnych językach świata. Naszą specjalnością zaczynają być też usługi wysoce wyspecjalizowane, czyli znajomość innych języków obcych, niż angielski oraz optymalne koszty pracy - zauważyła Piątkowska.

Przyrost pracowników w tym sektorze będzie wynosił ok. 20 proc. rocznie
Podkreśliła, że zgodnie z prognozami firm konsultingowych przyrost pracowników w tym sektorze w najbliższych latach będzie wynosił ok. 20 proc. rocznie. - Biorąc pod uwagę, że dziś w tym sektorze pracuje 150 tys. osób, 20-proc. wzrost co roku w najbliższych latach to bardzo konkretne, duże liczby. Oznacza to bardzo dobre miejsca pracy dla młodych, wykształconych ludzi - informatyków, księgowych, designerów - zaznaczyła.
PAIiIZ zamierza w najbliższych latach mocno wspierać rozwój tego rynku. - Kilka lat temu pojawiły się obawy, że w ramach prostych usług outsourcingowych zainteresowanie Polską szybko skończy się, a centra przeniosą się na wschód. Widzimy jednak, że udało nam się znaleźć polską niszę. Polska skorzystała z rosnącego popytu na wyrafinowane usługi outsourcingowe. Zainwestowaliśmy w kadry i stworzyliśmy ofertę idealnie skrojoną dla firm z sektora zawansowanych usług biznesowych. Wiemy, że oprócz nowych firm, które zamierzają w Polsce zainwestować, również te, które już działają w Polsce chcą zwiększać zatrudnienie - podkreśliła Piątkowska.

Modę na outsourcing zaczęły duże koncerny globalne
Według niej modę na outsourcing zaczęły duże koncerny globalne, ale wykorzystuje go coraz więcej polskich firm. - Z tych 150 tys. większość - 120 tys. osób - pracuje co prawda dla dużych, zachodnich koncernów, ale jednocześnie aż 30 tys. dla polskich. Również Polacy zaczynają tworzyć własne centra outsourcingowe - podsumowała.
Jak informuje PAIiIZ, outsourcing to najmłodszy sektor w Polsce - liczy sobie zaledwie 10 lat. Jednocześnie sektor nowoczesnych usług dla biznesu utrzymuje pozycję najszybciej rozwijającej się gałęzi polskiej gospodarki. Według prognoz tendencja wzrostowa ma się utrzymać. Blisko połowa z centrów outsourcingowych zlokalizowanych w Europie Środkowo - Wschodniej mieści się w Polsce.
PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej