Płaca minimalna w 2016 roku wzrośnie o 32 zł? Związkowcy: to bezczelność
Jak wyliczają Pracodawcy RP, w 2016 r. płaca minimalna powinna wzrosnąć o 32 zł. "Solidarność" chce więcej - informuje "Gazeta Wyborcza".
2015-04-22, 14:37
Symulację planowanej podwyżki przeprowadzili eksperci Pracodawców RP.
Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności", propozycję, aby zastosować tylko minimalną możliwą podwyżkę, określa krótko: "Taki pomysł to bezczelność. Na taką małą podwyżkę nie zgodzimy się na pewno".
W tym roku podwyżka o 70 złotych brutto
Od 1 stycznia tego roku płaca minimalna wzrosła z 1680 złotych do 1750 złotych, czyli o 70 złotych brutto.
Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu najniższa pensja powinna w tym roku wzrosnąć o co najmniej 51 złotych. Jeszcze gabinet Donalda Tuska postanowił jednak, że będzie to o 19 złotych więcej niż ustawowe minimum.
Związki zawodowe chcą kolejnych podwyżek
Przedstawiciele związków zawodowych domagali się, aby płaca minimalna była wyższa niż ustalił rząd. Jak zaznaczył przewodniczący OPZZ Jan Guz, powinno się dążyć do tego, aby najniższe wynagrodzenie stanowiło 50 procent średniego wynagrodzenia.
REKLAMA
Jan Guz o podniesieniu płacy minimalnej: wystarczy na bucik.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Pracodawcy: to kolejny wzrost kosztów pracy
Przedsiębiorcy twierdzą, że podniesienie najniższego wynagrodzenia oznacza wzrost kosztów pracowniczych ponoszonych przez firmy zatrudniające osoby otrzymujące najniższe płace. Odczują to zwłaszcza firmy mniejsze, zatrudniające na przykład osoby o najniższych kwalifikacjach - podkreślał Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
REKLAMA
Przedstawiciel pracodawców o podniesieniu płacy minimalnej.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Zgodnie z prawem, wynagrodzenie pracownika w okresie pierwszego roku jego pracy nie może być niższe niż 80 procent wysokości płacy minimalnej. Oznacza to, że od dzisiaj taki pracownik nie zarobi mniej niż 1400 złotych brutto.
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA