Work Service: niemal 30 proc. firm planuje rekrutacje jeszcze w tym roku
Niemal 30 proc. firm planuje procesy rekrutacyjne jeszcze w 2016 roku, wynika z najnowszych badań Work Service. Deklaracje dotyczą chęci zatrudnienia pracowników głównie w sektorze usług i produkcji przemysłowej.
2016-09-06, 12:33
- Polski rynek pracy zaczyna się kurczyć, co przy rekordowo niskich poziomach bezrobocia i rosnących potrzebach rekrutacyjnych jest jeszcze bardziej widoczne. Ten proces w głównej mierze jest związany ze zmianami demograficznymi, które są dodatkowo wzmacniane przez emigrację zarobkową. Z danych GUS wynika, że już niemal 2,4 mln Polaków przebywa za granicą. W tym samym czasie pojawiają się trudności z obsadzaniem miejsc pracy w naszym kraju. Pracodawcy zaczynają mieć problemy z dostępnością kadr nawet na stanowiska niewymagające doświadczenia i kompetencji. Dzieje się tak mimo, że nadal ponad milion osób w Polsce jest bezrobotnych - powiedział pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.
Większość ludzi bez pracy to osoby długotrwale bezrobotne
Struktura bezrobotnych wskazuje, że większość osób pozostających bez pracy to osoby długotrwale bezrobotne.
- Dlatego też, jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki w nadchodzących latach będzie skuteczne przywracanie na rynek pracy osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Szczególnie, że dotychczas tylko 31 proc. bezrobotnych było objętych jakąkolwiek formą wsparcia - skomentował wiceprezes Krajowego Centrum Pracy Grzegorz Tokarski, także cytowany w komunikacie.
Resort pracy podał wcześniej, że w czerwcu 2016 r. na 1 392 460 osób bezrobotnych, to 791 076 osób pozostających bez pracy ponad 12 miesięcy, czyli 65,81 proc. ogół bezrobotnych.
REKLAMA
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lipca 2016 r. wyniosła 8,6 proc., tj. spadła o 0,2 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca. W lipcu 2015 r. stopa ta wyniosła 10 proc. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lipca br. wyniosła 1 361,5 tys. wobec 1 392,5 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 585,7 tys. przed rokiem.
ISBnews, awi
REKLAMA