Mama w pracy: jakie ma uprawnienia?
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji sprawdziliśmy jak postrzegane są mamy na rynku pracy, i na jakie ułatwienia związane z macierzyństwem mogą liczyć.
2017-05-26, 14:42
Posłuchaj
−W ostatnich latach zmieniło się postrzeganie matek jako pracowników - mówi Marta Todorczuk, ekspert rynku pracy firmy Antal.
Macierzyństwo wyzwala nowe kompetencje
Jak podkreśla, mamy postrzegane są coraz częściej przez pryzmat kompetencji, które powstają podczas macierzyństwa.
− To jest na przykład wielozadaniowość, umiejętność elastycznego podejścia do decyzji zawodowych. Kobiety – matki nabierają innego spojrzenia na pracę zawodową, ponieważ to co dzieje się w ich życiu prywatnym ma nieporównywalnie większe znaczenie niż w miejscu pracy, mówi ekspertka.
Matka chroniona od momentu zajścia w ciążę
− Prawo pracy chroni przyszłe mamy od momentu zajścia w ciążę, wyjaśnia mecenas Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy.
REKLAMA
I tłumaczy, że to oznacza, że nie można się z nią rozstać ani rozwiązać umowy o pracę.
Wobec kobiet w ciąży nie tylko zakaz zwolnienia, ale też inne zakazy
− Pracodawca ma wobec kobiety-pracownika, która jest w ciąży, liczne obowiązki – m.in. zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, odpowiednie stanowisko pracy, zakaz delegacji służbowych bez jej zgody, zakaz pracy w porze nocnej.
Po urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski
−Na inne udogodnienia mogą liczyć też już obecne mamy, dodaje mecenas Wojciechowski.
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, właściwe uprawnienia macierzyńskie rozpoczynają się kiedy kobieta rodzi dziecko, potem przechodzi na okres urlopu macierzyńskiego, którego długość uzależniona jest od liczby dzieci przy porodzie.
REKLAMA
Jakie uprawnienia dla matek po powrocie z urlopu rodzicielskiego
− Następnie mamy etap urlopu rodzicielskiego, który daje mamie rok niewykonywania pracy, a gdy wróci do pracy, to ma kolejne uprawnienia – np. 2 dni opieki nad dzieckiem do ukończenia przez dziecko 14 roku życia oraz liczne uprawnienia do czwartego roku życia – np. zakaz pracy w godzinach nadliczbowych jeśli mama nie wyrazi zgody, zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy, wylicza mecenas Piotr Wojciechowski.
Praca z domu albo elastyczny czas pracy
Pracodawcy coraz częściej umożliwiają też matkom pracę z domu lub też w elastycznym wymiarze czasu pracy.
Jak wyjaśnia Marta Todorczuk, praca z domu oznacza wykonywanie swoich obowiązków z innego miejsca niż biuro – np. w domu czy mieszkaniu.
−Natomiast elastyczny czas pracy oznacza, że mama może w określony dzień przyjść na krócej do pracy, albo realizować ją w niestandardowych godzinach, mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Coraz częściej pracodawcy oferują też zatrudnionym matkom możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem oraz dostęp do specjalnych pokojów do karmienia - oczywiście tam, gdzie jest to możliwe.
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA