Katowice i Polska Grupa Górnicza będą współpracować w kształceniu przyszłych górników
Samorząd Katowic i Polska Grupa Górnicza będą współpracować w kształceniu młodzieży w zawodach górniczych i innych, niezbędnych dla przemysłu wydobywczego. We wtorek podpisano porozumienie w tej sprawie, dające absolwentom klas górniczych gwarancję pracy w kopalniach spółki.
2018-05-22, 14:28
Zgodnie z porozumieniem, w przypadku wstrzymania przyjęć do pracy w PGG, podyktowanych sytuacją ekonomiczno-finansową spółki, firma gwarantuje absolwentom zatrudnienie w pierwszej kolejności po ich wznowieniu.
Porozumienie zawarte między władzami Katowic a zarządem PGG jest siódmą z serii umów, jakie ta największa górnicza spółka podpisuje z samorządami gmin i powiatów, na terenie których są szkoły z klasami górniczymi. Znajdują się one w Rudzie Śląskiej, Rybniku, Mysłowicach oraz w powiatach: mikołowskim, wodzisławskim i bieruńsko-lędzińskim. Wkrótce planowane jest zawarcie umowy z władzami Chorzowa.
Powstaną klasy kształcące górników
Zgodnie z zawartą we wtorek umową, samorząd jako organ prowadzący wyznaczy szkoły, w których powstaną klasy kształcące młodzież w dziennym systemie nauczania na poziomie szkół branżowych oraz techników w zawodach górniczych i innych niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa. Natomiast PGG co roku, do połowy stycznia, będzie określać liczbę uczniów - ze wskazaniem typu szkoły i zawodów - którzy w danym roku szkolnym uzyskają gwarancje zatrudnienia w kopalniach PGG.
Spółka może też przyznać stypendia i nagrody najlepszym uczniom; warunkiem otrzymywania stypendium jest deklaracja przepracowania w PGG co najmniej trzech lat po zakończeniu nauki. Ci absolwenci, którzy będą chcieli studiować na kierunkach górniczych, zachowają gwarancję pracy w PGG po ukończeniu studiów.
REKLAMA
Współpracę ze szkołami zapoczątkowała w 2004 r. poprzedniczka PGG – Kompania Węglowa
W ciągu 10 lat dała ona gwarancje zatrudnienia prawie 8,5 tys. uczniów szkół zawodowych i techników. W 2015 r., w związku z trudną sytuacją ekonomiczną, Kompania zawiesiła udzielanie gwarancji zatrudnienia dla uczniów - przyjęcia absolwentów posiadających gwarancje zatrudnienia odbywały się sukcesywnie, w miarę możliwości kadrowych i finansowych firmy. Ostatecznie, mimo kłopotów, wypełnione zostały wszystkie zobowiązania spółki w tym zakresie. W ubiegłym roku, kiedy PGG realizowała jeszcze gwarancje zatrudnienia dane uczniom przez Kompanię, pracę w kopalniach spółki znalazło 815 absolwentów.
Przedstawiciele PGG wskazują, iż z przeprowadzonych analiz wielkości corocznych odejść pracowników na emerytury, struktury wiekowej i stażu pracy, wynika potrzeba dalszej współpracy ze szkołami, które są dobrze przygotowane do kształcenia młodzieży w zawodach górniczych. Dotychczasowa współpraca pozwoliła m.in. na doprecyzowanie zasad w zakresie naboru i przebiegu edukacji.
Absolwenci uzupełnią zatrudnienie w Polskiej Grupie Górniczej
Przyjęcia do pracy absolwentów szkół są częścią procesu uzupełniania zatrudnienia w PGG, koniecznego głównie z powodu odejść pracowników na emerytury. Zatrudniająca dziś ok. 42,8 tys. osób Grupa zamierza w tym roku przyjąć do pracy ok. 1,3 tys. nowych pracowników, z których ok. 300 to absolwenci klas górniczych w śląskich szkołach. Zakładana na ten rok liczba odejść pracowników, m.in. na emerytury oraz do spółki restrukturyzacyjnej, będzie większa od liczby przyjętych do pracy. Szacuje się, że w końcu 2018 r. zatrudnienie w PGG spadnie poniżej 42 tys. pracowników.
Oprócz klas górniczych w szkołach, PGG decyduje się również na nowatorskie w tej branży przedsięwzięcia w zakresie kształcenia zawodowego. W marcu br. spółka zawarła porozumienie z Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku w sprawie praktycznej nauki zawodu w systemie dualnym - pierwsze takie w górnictwie.
Pierwsze klasy wystartują już od września
W ramach tej umowy 16 przyszłych ślusarzy i elektryków z Rybnika i okolic będzie od września kształcić się w rybnickiej szkole branżowej, jednocześnie pracując w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej jako tzw. pracownicy młodociani, zatrudnieni na powierzchni. Przez dwa dni w tygodniu uczniowie będą zdobywać w szkole wiedzę ogólną, jeden dzień będzie przeznaczony na przedmioty zawodowe, a dwa kolejne - na zajęcia praktyczne w należącej do PGG kopalni ROW. Za swoją pracę uczniowie będą otrzymywać przewidziane przepisami wynagrodzenie.
W przeciwieństwie do innych umów podpisywanych przez górnicze spółki ze szkołami, w przypadku tego typu kształcenia dualnego nie ma potrzeby formalnej gwarancji zatrudnienia ze strony PGG, ponieważ młodzi ludzie od razu zostają zatrudnieni w spółce, już jak uczniowie. Ten okres jest wliczany do ich stażu pracy, odprowadzane są też wszystkie składki.
Dalsze kształcenie na kierunkach technicznych i specjalnościach oczekiwanych w górnictwie, umożliwia m.in. podjęta przez PGG współpraca z Politechniką Śląską, w ramach której spółka np. przyjmuje studentów na płatne praktyki i zatrudnia po zakończeniu studiów. Umowa z politechniką nie wyklucza możliwości współpracy Grupy z innymi uczelniami, które będą oferowały kierunki niezbędne dla kształcenia kadr na potrzeby innowacyjnego górnictwa.
PAP, kw
REKLAMA
REKLAMA