X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kobiety zagościły w działach IT na dobre. Chociaż łatwo nie jest

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 18:41
Studia informatyczne biją rekordy popularności, ale popyt na specjalistów IT jest jeszcze większy. To dobra sytuacja dla kobiet, które chciałyby pracować jako inżynierowie.
Audio
  • Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT. Dlaczego?, o tym w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT.
Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT.Foto: shutterstock, Billion Photos

Te starania bardzo wspiera fundacja Perspektywy, skądinąd inicjator akcji - "Dziewczyny na politechniki".

27 listopada fundacja organizuje w Warszawie międzynarodowy  kongres "Women in Tech Summit”, na którym pojawi się 1000 najbardziej utalentowanych kobiet w branży technologicznej.

„Warszawa stanie się centrum rozmowy o mądrym rozwoju technologicznym i roli, jaką mają w nim do odegrania kobiety” - napisali organizatorzy kongresu.

W informatyce coraz więcej kobiet

− Polek w świecie nowych technologii jest coraz więcej i radzą sobie coraz lepiej - mówi Emilia Borzyńska z Procter and Gamble, odpowiedzialna za dział IT na centralną Europę.

Podkreśla, że jej firma ma w Warszawie drugie co do wielkości centrum informatyczne, gdzie proporcje zatrudnionych kobiet do mężczyzna wynoszą 45 do 55 procent.

− Naszą strategią jest stworzenie zróżnicowanego miejsca pracy, mówi gość radiowej Jedynki.

Dziewczynom w informatyce jest trudniej zaczynać?

− Dziewczynom jest trudniej, bo przed studiami miały niewiele do czynienia z informatyką  - wyjaśnia Ewa Maciaś, manager inżynierów Google.  

− Dziewczyny nie tylko nie są namawiane, ale wręcz zniechęcane do zainteresowania się tym obszarem, w dzieciństwie to chłopaki, nie dziewczyny, dostają komputery. Dlatego dopiero na studiach bardzo wiele dziewczyn zaczyna przygodę z informatyką, stąd postrzegane są często jako gorsze od kolegów. Ale gdy posiądą wiedzę, są często lepsze od nich, mówi Ewa Maciaś.

Otoczenie często zniechęca dziewczyny do zawodów informatycznych argumentem - założysz rodzinę, będziesz miała dzieci, wypadniesz z zawodu, bo w nim trzeba się nieustająco dokształcać.

− Tak wcale nie musi być - przekonuje Ewa Maciaś.

− Bo coraz częściej to mężczyźni chodzą na urlopy tacierzyńskie po narodzinach dzieci, mówi ekspertka.

Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka w zakresie sztucznej inteligencji przyznaje, że jeszcze dziś sektor IT, technologiczny czy telekomunikacyjny, są zdominowane przez mężczyzn, ale to się zmienia.

− Dlatego już na wczesnym etapie rozwoju i nauki dziewczynki powinny być zachęcane do branży informatycznej, bo wtedy będą chętniej wybierać
 te ścieżkę kariery czy nauki, mówi gość Polskiego Radia.
− Kobiety stosunkowo od niedawna mają możliwość studiowania - zauważa Aleksandra Przegalińska -  więc to, że w sektorach najlepiej opłacanych nie ma ich za wiele,  jest naturalne. To jednak szybko się zmienia, podkreśla.

Niemniej imprezy takie, jak kongres "Women in Tech" z pewnością mają pozytywny wpływ na tempo tych zmian i wzmacniają motywacje kobiet.

Zwłaszcza, że pokłosiem kongresu ma być międzynarodowa platforma dla rozwoju kobiecych talentów w technologiach.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego w branży IT jest tak mało kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 21:19
Zamiast różowych sukienek do baletu, lepiej siąść do tabletu - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Gałaszewska-Bogusz, Dyrektor Generalna Accenture Operations w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w "męskich" zawodach czują się coraz lepiej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 08:50
Polki coraz częściej i odważniej wchodzą do świata "męskich" zawodów . I to pomimo nadal funkcjonujących stereotypów, że na przykład profesje technologiczne są zarezerwowane głównie dla mężczyzn - wynika z badania przeprowadzonego przez Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety, które rządzą na budowach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 19:00
Są rodzynkami w męskim świecie budowlańców. Pani Agata jest operatorem żurawia, pani Anna kierownikiem budowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBOS: kobiety świadome, że na rynku pracy nie ma pełnego równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:57
Coraz więcej kobiet czuje, że ma takie same szanse na rynku pracy jak mężczyźni na tych samych stanowiskach – wynika z najnowszego raportu CBOS. Większość nie ma jednak złudzeń, że w kwestii zarobków jest daleko od równouprawnienia.
rozwiń zwiń