Jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniał się polski rynek nieruchomości?

2014-06-16, 20:57

Jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniał się polski rynek nieruchomości?
. Foto: SXC

25 lat temu powierzchnię biurową można było wynająć w Warszawie tylko w Pałacu Kultury i Nauki oraz w budynku hotelu Marriott. W 2004 roku do dyspozycji najemców było już blisko 2,5 mln metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Obecnie w całej Polsce jest 6,5 mln metrów kwadratowych biur, a blisko 1 mln metrów kwadratowych znajduje się w budowie.

Posłuchaj

O zmianach na polskim rynku nieruchomości na antenie Radiowej Jedynki mówiła w audycji Po pierwsze ekonomia Monika Rajska-Wolińska z Colliers International /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Na zmiany na polskim rynku nieruchomości niewątpliwie wpływ miało wejście Polski do Unii Europejskiej.

- Było to największe wydarzenie społeczno-gospodarcze o strategicznym znaczeniu dla Polski – mówi Monika Rajska-Wolińska z Colliers International.

Jej zdaniem zmiany na rynku nieruchomości następowały najszybciej w dwóch sektorach: powierzchni biurowych i handlowych.

- Zmieniły się nam nawyki jako konsumentów. Więcej czasu zaczęliśmy spędzać w centrach handlowych – dodaje Rajska-Wolińska.

Dojrzały rynek

Jak twierdzi Rajska-Wolińska, polski rynek można już nazwać dojrzałym, jeżeli weźmiemy pod uwagę standard budowy czy obsługę budynków.

- Dzięki temu, że jesteśmy nowym rynkiem, powstało wiele projektów o bardzo wysokiej jakości, gdzie wprowadzane są nowe technologie – dodaje.

Trend ekologiczny

Na rynku nieruchomości, jak mówi Rajska-Wolińska, można obecnie zauważyć trend ekologiczny.

- Wszystkie nowe budynki, które teraz są budowane, starają się o certyfikację. Jest większa świadomość nie tylko deweloperów, ale również najemców, użytkowników, którzy oczekują, że budynki będą spełniać te warunki – mówi Rajska-Wolińska.

Najbardziej zmienił się w Polsce rynek powierzchni biurowych, ale ogromne zmiany dokonały się również na rynku powierzchni magazynowych.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

Wróć do strony głównej