Smart-E, czyli jak będziemy mieszkać w przyszłości

Jak oszczędzać pieniądze a zarazem żyć w zgodzie ze środowiskiem? Odpowiedź na to pytanie ma dać projekt Smart-E. Bierze w nim udział 10 rodzin z niemieckiego miasta Mülheim. Ich domy wyposażono w nowoczesne urządzenia techniczne, które mają zoptymalizować zużycie energii.

2015-05-07, 11:31

 Smart-E, czyli jak będziemy mieszkać w przyszłości
Domy uczestników projektu wyposażono w nowoczesne urządzenia techniczne, które mają zoptymalizować zużycie energii. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O projekcie Smart-E mówił w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, jego uczestnik: Thomas Heisenberg /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Przedsięwzięcie jest realizowane od  września 2014 roku.

Jego uczestnik Thomas Heisenberg uważa, że jak do tej pory zaangażowanie się w nie przynosi jego rodzinie wymierne korzyści.

- Jest to projekt badawczy i oczywiście nie wszystko na początku przebiegało bez zakłóceń, ale projekt się rozwija i człowiek też się rozwija. Oszczędzam też pieniądze. Według obecnych zestawień, które mamy, jest to miesięcznie ok. 10 proc. – mówi Thomas Heisenberg.

Konieczne było zainstalowanie kilku urządzeń

Oszczędności są możliwe dzięki zainstalowaniu w domu kilku urządzeń.

REKLAMA

- Na dachu mamy instalację fotowoltaiczną, a w piwnicy akumulator o pojemności 7 kW. Można go rozładować do 50 proc., żeby zachować możliwość jego przechowywania energii. Dodatkowo udostępniono nam samochód elektryczny oraz zainstalowano stację do jego ładowania. Mamy też instalację Smart home, która pozwala nam zdalnie sterować instalacjami w domu – mówi Thomas Heisenberg.

Projekt Smart-E jest realizowany przez firmę RWE, a finansowany przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej