PiS proponuje: projekt MdM również dla budujących dom
Budujący lub przebudowujący domy mieszkalne też w programie Mieszkanie dla Młodych - taką poprawkę zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość. Projekt zmian został poparty w środę przez kluby PO, PSL i SLD. Projektem zajmą się ponownie komisje.
2015-06-24, 18:35
Środowe sprawozdanie komisji finansów publicznych i komisji infrastruktury zaowocowało w nowe poprawki do ustawy o MdM. W związku z tym projekt został cofnięty do połączonych podkomisji w celu ich rozpatrzenia.
Propozycje PiS nie takie nowe
PiS chce, by rządowy program wsparcia mieszkalnictwa dla młodych Polaków obejmował budujących lub przebudowujących domy mieszkalne na wzór programu wprowadzonego za rządów tej partii "Rodzina na Swoim".
Według Andrzeja Adamczyka (PiS) zgłoszone poprawki mają w większym zakresie włączyć do programu młode osoby, które chcą zrealizować swoje potrzeby mieszkaniowe przez "wybudowanie, przebudowanie lub nadbudowanie domu".
- Poprawki mają zrównać program MdM z programem "Rodzina na swoim" - powiedział Adamczyk. Program "Rodzina na swoim", to rządowy program autorstwa PiS realizowany za rządów tej partii i wygaszony - oraz zastąpiony programem MdM - po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL.
REKLAMA
Budujesz dom? Też skorzystasz z MDM!
Obecnie program MdM preferuje osoby nabywające mieszkania, a także domy deweloperskie poprzez dofinansowanie do kredytów hipotecznych. Budujący domy metodą gospodarczą nie mogą liczyć na takie wsparcie (mogą jedynie odliczyć zwrot części podatku VAT na materiały budowlane).
PiS chce, by ich także objęło dofinansowanie. Jak wyjaśnił Adamczyk, PiS chce w ten sposób zwiększyć szansę wsparcia mieszkalnictwa na terenach gmin wiejskich, gdzie nie prowadzą inwestycji deweloperzy, nie ma też rynku wtórnego mieszkań.
Rynek wtórny też w programie
Projekt nowelizacji ustawy, w oparciu o którą realizowany jest program MdM przygotował i skierował do sejmu rząd. Jednak podczas prac połączonych komisji, które zajmowały się tym projektem wprowadzono do niego szereg istotnych zmian. Najważniejszą zmianą jest rozszerzenie programu na rynek wtórny mieszkań.
Komisje rekomendowały ponadto przyjęcie poprawki do regulacji, by limity cenowe na rynku wtórnym wynosiły 90 proc. wskaźnika kosztu odtworzenia 1 m kw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie. Tymczasem rząd proponował, by było to 80 proc.
REKLAMA
PAP, fko
Polecane
REKLAMA