Polski rynek budowlany liderem wzrostu w Europie
Rynek budowlany w Polsce dynamicznie rośnie. To już siódmy, co do wielkości, rynek w Unii Europejskiej i jeden z dwóch najszybciej rozwijających się na Starym Kontynencie, wynika z raportu Euroconstruct. Szacuje się, że do 2020 roku sektor budowlany w Polsce urośnie o ponad 10 proc., osiągając wraz z Portugalią najwyższe wzrosty w Europie.
2015-09-24, 11:52
Posłuchaj
Można powiedzieć, że to powrót naszego rynku na europejskie podium.
- Szczytowy rozwój rynku budowlanego miał miejsce w 2011 r. i do połowy 2012 r., kiedy były realizowane wielkie inwestycje związane z Euro 2012 oraz programem budowy autostrad. W 2013 r. rynek się załamał. Natomiast w tej chwili wracamy. Przewidujemy, że wzrost wyniesie ok. 4 – 5 proc. w tym roku, a w latach następnych, 2016-2017, ten wzrost się podwoi i będzie wynosił rocznie ok. 8 proc., a może nawet do 9 proc. – mówi Mariusz Sochacki z Euroconstruct.
Duża zasługa funduszy unijnych
To duża zasługa funduszy europejskich i nowych inwestycji.
- W tej chwili realizowane są nowe projekty. Przygotowywane oraz rozpisywane są przetargi na realizację inwestycji związanych z nową pespektywą unijną do 2020 roku. Apogeum spodziewamy się ok. 2017-2018 r. Związane to będzie też z dużymi nakładami na dokończenie wielu rozpoczętych już projektów budowlanych i infrastrukturalnych, budową autostrad, a szczególnie tym, że budownictwo kolejowe wreszcie ruszyło i te środki, które były przeznaczone już w latach poprzednich, w tej chwili się kumulują. Obserwujemy, że najwyższe tempo wzrostu budownictwa, według segmentów, wykazuje właśnie budownictwo kolejowe – mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Jeśli dodamy do tego fakt, że na rynku mieszkaniowym też mamy teraz boom, to są powody do zadowolenia.
Co z zielonym bodownictwem?
Pojawiają się jednak również głosy, że nasza budowlanka ma sporo do zrobienia w zakresie tzw. zielonego budownictwa.
- W Polsce te wszystkie nowe idee, rozwiązania są stosunkowo szybko wprowadzane. Tym bardziej, że buduje się u nas dużo nowych mieszkań, obiektów. Tam to zielone budownictwo rzeczywiście jest wprowadzane. Wiele nowinek i innowacji, które są prezentowane na targach, wchodzi w życie w Polsce szybciej niż w krajach zachodnich – zaznacza Mariusz Sochacki.
Polski rynek budowlany ma przed sobą dobre prognozy. Ogromną szansą jest też nowa perspektywa unijna. Będzie to nie tylko okazja do wypracowania zysków, ale też szansa na wzmocnienie przez nasze firmy swojej pozycji na rynkach.
REKLAMA
Justyna Golonko, awi
Polecane
REKLAMA