Mieszkania komunalne: koniec z bezterminowymi umowami najmu?

Rząd szykuje zmiany dotyczące mieszkań komunalnych. W ministerstwie infrastruktury powstają przepisy, które z jednej strony wzmocnią tę część rynku mieszkaniowego, z drugiej zaś zaostrzą kryteria przyznawania lokali.

2016-06-16, 15:18

Mieszkania komunalne: koniec z bezterminowymi umowami najmu?
Urzędnicy chcą zmienić ustawę o ochronie lokatorów. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rząd szykuje zmiany dotyczące budownictwa komunalnego - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Urzędnicy chcą zmienić ustawę o ochronie lokatorów w taki sposób, by umożliwić podpisywanie terminowych umów z najemcami. Jak mówi wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński, bezterminowe umowy, które obowiązują dzisiaj, są okazją do nadużyć. Zaznaczył, że w tej chwili wynajęcie mieszkania komunalnego powoduje, że gmina traci możliwość wpływania na to, kto te mieszkania po wielu latach wynajmuje. Minister podkreślił, że są przypadki, kiedy sytuacja materialna najemcy poprawia się na tyle, że stać go na wynajem na rynku komercyjnym, a nawet na kupno nieruchomości.

Gmina będzie miała prawo sprawdzić wysokość zarobków najemcy

Po zakończeniu umowy gmina będzie miała prawo sprawdzić wysokość zarobków najemcy. Dochody przekraczające określone normy spowodują, że najemca będzie miał do wyboru - albo zapłaci czynsz rynkowy, albo się wyprowadzi.

Budownictwo komunalne dostanie większe dofinansowanie. Rząd chce natomiast ograniczyć budownictwo socjalne. Zdaniem Kazimierza Smolińskiego w Polsce jest dużo mieszkań o najniższym standardzie. Dlatego też rząd chce zwiększyć dotacje dla samorządów przeznaczone na budownictwo komunalne. Rząd chce natomiast zrezygnować z dotowania budownictwa socjalnego.

Ekspert: zmiany w budownictwie komunalnym to konieczność

Zmiany w budownictwie komunalnym to konieczność - tak uważa analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek z Lion's Banku. Rząd chce zlikwidować bezterminowe umowy najmu takich lokali. Samorządy miałyby prawo sprawdzać stan majątkowy najemców przed podpisaniem terminowych umów. Wszystko po to, by w takich lokalach mieszkały osoby, których nie stać na płacenie czynszu komercyjnego.

REKLAMA

Zdaniem Bartosza Turka, dziś wielu najemców to osoby majętne. Płacą kilkaset złotych miesięcznie czynszu - mimo że stać je na to, by kupić nieruchomość na własność. Zdaniem eksperta, z tym problemem mamy do czynienia od wielu lat i należy to zjawisko jak najszybciej wyeliminować.

Analityk zwraca uwagę, że proponowane przez rząd zmiany uszczelniają system najmu. Nadal będzie jednak możliwe manipulowanie wysokością przychodów. W szczególności mogą to robić osoby prowadzące działalność gospodarczą. Bartosz Turek podkreślił, że osoby nieźle sytuowane mogą tak żonglować kosztami, że w ostatecznym rozrachunku wykazywane przez nie dochody będą spełniać odpowiednie normy. Zaznaczył jednak, że jest to marginalne zjawisko.

Projekt odpowiednich regulacji trafi pod obrady rządu jeszcze w tym roku.

IAR, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej