Zakup mieszkania obciążonego hipoteką: nie ma czego się bać, ale o tym trzeba pamiętać

Zakup mieszkania obciążonego hipoteką nie powinien odstraszać. Nawet jeśli w grę wchodzi obciążenie kredytem walutowym.

2016-08-17, 11:25

Zakup mieszkania obciążonego hipoteką: nie ma czego się bać, ale o tym trzeba pamiętać
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O tym, jak bezpiecznie kupić nieruchomość obciążoną hipoteką, mówił w Polskim Radiu 24: Jakub Lotz, ekspert Open Finance (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Podstawą jest zapoznanie się z odpisem księgi wieczystej, mówi Jakub Lotz, ekspert Open Finance.

- Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się dostęp do każdej księgi wieczystej, o ile posiadamy jej numer. W dziale czwartym, który właśnie nazywa się „Hipoteka”, możemy znaleźć wszelkie informacje na temat ewentualnej hipoteki, zabezpieczenia hipotecznego na tym mieszkaniu. Osoba, która taką księgę przegląda, może się dowiedzieć, jakiego rodzaju jest to hipoteka, w jakiej wysokości, co daje nam obraz, w jakiej wysokości jest to zadłużenie i na rzecz jakiego podmiotu. Najczęściej jest to na rzecz banku, aczkolwiek czasami możemy znaleźć takie zabezpieczenia, jak zabezpieczenie na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy na rzecz urzędu skarbowego, czy też osoby fizycznej. Pożyczki pod zastaw hipoteki może bowiem też udzielić osoba fizyczna – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Zaświadczenie z banku

Zadłużenie tego, kto sprzedaje mieszkanie, jest spłacane albo gotówką przez kupującego, albo przez bank kredytujący.

- Sprzedający ma obowiązek dostarczyć z banku, w którym ma zadłużenie hipoteczne, zaświadczenie, w którym znajdą się: wysokość salda zadłużenia, to jest bardzo ważna informacja dla osoby, która będzie nabywać takie mieszkanie, okres spłaty oraz przede wszystkim takie zapewnienie ze strony banku o warunkowym wykreśleniu hipoteki, jeżeli taki kredyt zostanie spłacony. Wtedy mamy pewność, że jeżeli spłacimy tę zaległość po stronie zbywcy, to hipoteka zostanie wykreślona i będziemy mogli wpisać chociażby hipotekę naszego banku, za pośrednictwem którego bierzemy kredyt na zakup tego mieszkania – zaznacza Jakub Lotz.

REKLAMA

Zadłużenie może przewyższać wartość nieruchomości

W przypadku nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w obcej walucie procedura jest podobna, z tymże bank przelicza zadłużenie na polską walutę. W bardzo wielu przypadkach wartość zadłużenia może przewyższać wartość nieruchomości.

- Wówczas obowiązkiem sprzedającego jest pokrycie tej nadwyżki. Natomiast tutaj kupujący lub bank, który kredytuje zakup takiej nieruchomości, powinien sprawdzić, czy sprzedający będzie miał środki, którymi będzie mógł pokryć tę różnicę wynikającą z wartości nieruchomości a salda zadłużenia – mówi ekspert Open Finance.

Sprzedający nieruchomość pokrywa też ewentualną różnicę, jeśli zmieni się kurs przewalutowania. Jeśli kurs zmieni się na korzyść sprzedawcy, bank zwróci mu nadpłatę.

Karolina Mózgowiec, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej