Modernizacja i termodernizacja. Wiele budynków potrzebuje pilnego remontu

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 366 lokali. Średnia europejska to 460. Podaż mieszkań jest wprawdzie coraz większa, ale dostęp do nich zbyt kosztowny, aby był powszechny. Dlatego ponad 14 procent Polaków mieszka w warunkach niespełniających standardów, czyli nadmiernie zagęszczonych i w kiepskim stanie technicznym.

2018-12-03, 16:57

Modernizacja i termodernizacja. Wiele budynków potrzebuje pilnego remontu
Łagodna zima pozytywnie wpłynęła na budownictwo i wskaźniki sezonowego spadku zatrudnienia.Foto: shutterstock

Posłuchaj

Polskie budynki potrzebują (termo)modernizacji (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Problemy najbardziej pietrzą się na przedmieściach, gdzie najszybciej rośnie populacja ludzi. Renowacja domów idzie za wolno - mówi Jacek Siwiński, prezes Velux Polska, firmy która od czterech lat prowadzi cykliczne badanie Barometr zdrowych domów. Jego zdaniem potrzebne są ambitne programy, które pomogą zmienić świadomość Polaków, ale też takich, związanych z modernizacją, jak obecnie funkcjonujący "Czyste powietrze".

- Potrzeba, by szybkość renowacji budynków przyspieszyła - dodaje.

Jacek Siwiński podkreśla, że te programy, które już są, trzeba też lepiej wykorzystywać. W jego ocenie potrzebna jest oferta dla pojedynczych inwestorów, bo 90 procent budynków w Polsce jest w rękach prywatnych.

Ważne koszty społeczne

W tej chwili najważniejsza kwestia to zadbanie o koszty społeczne - mówi natomiast Magda Ruszkowska-Cieślak, prezes Fundacji Habitat for Humanity. Dodaje, że chodzi o to, by przepisy obejmowały także te osoby, które pierwotnie mogłyby być pominięte w programach renowacyjnych i termomodernizacyjnych.

REKLAMA

Mieszkania komunalne w kiepskim stanie

Z jednej strony doświadczamy brak mieszkań, ale z drugiej nie można zapominać o zasobie, który już został wybudowany i jest w złym stanie technicznym, jak choćby budynki komunalne - dodaje Magda Ruszkowska-Cieślak. Ekspertka zwraca uwagę, że w przypadku takich budynków decyzja o termodernizacji nie należy do lokatorów, ale do wspólnoty samorządowej, dlatego - zaznacza - potrzeba zachęcać gminy do inwestowania w tej dziedzinie - np. do podłączania do sieci centralnego ogrzewania.

- Samorządy mają poważne wyzwanie, bo mieszkania komunalne często są stare, niedoinwestowane. Dość powiedzieć, że w Polsce 9 procent lokali nie ma toalety czy łazienki - podkreśla. Zwraca przy tym uwagę, że problem może też dotyczyć np. mieszkań pracowniczych czy mieszkań pod wynajem.

W termomodernizacji pomoże rządowy program

Z programu "Czyste powietrze" od września tego roku  można finansować zarówno termomodernizację budynków, jak i wymianę źródeł ciepła, dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowa premia  termomodernizacyjna od Nowego Roku będzie  zachętą podatkową dla osób, które sfinansują przedsięwzięcie termomodernizacyjne bez udziału środków publicznych.

Premia termomodernizacyjna jest swego rodzaju rozszerzeniem programu "Czyste powietrze".

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej