more_horiz
Gospodarka

Od 1 stycznia Polska kończy z użytkowaniem wieczystym

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:32
Pierwszego stycznia 2019 roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntów. Zostanie ono automatyczne przekształcone w prawo własności. Zmiana dotyczy właścicieli 2,5 miliona mieszkań.
Audio
  • Pierwszego stycznia 2019 roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntów. Zostanie ono automatyczne przekształcone w prawo własności. Zmiana dotyczy właścicieli 2,5 miliona mieszkań. Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń mówi, że zainteresowane osoby nie muszą składać żadnych podań i pism, by doszło do przekształcenia. /IAR/.
  • Na gruntach należących do skarbu państwa jej maksymalna wysokość została ustalona na poziomie 60 procent. Na gruntach należących do samorządów, to one ustalają ich wymiar. Jak mówi Artur Soboń, wysokość opłat i bonifikat może być zróżnicowana./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń mówi, że zainteresowane osoby nie muszą składać żadnych podań i pism, by doszło do przekształcenia.

Zaznaczył, że każdy, kto dziś jest właścicielem mieszkania lub domu, ale jednocześnie nieruchomość leży na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym, stanie się także właścicielem gruntu, którego był użytkownikiem wieczystym. Stanie się tak niezależnie od woli, czy decyzji zainteresowanego.

Przekształcenie płatne, ale z dużymi bonifikatami

Przekształcenie wiąże się z opłatą obliczoną na podstawie wartości gruntu, lokalizacji i powierzchni. Właściciele mogą jednak liczyć na bonifikaty.

Bonifikata na gruntach państwowych wyniesie 60 porc., na samorządowych – nawet 99 proc.

 Na gruntach należących do skarbu państwa jej maksymalna wysokość została ustalona na poziomie 60 procent.

 Na gruntach należących do samorządów to one ustalają ich wymiar. W Warszawie, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe, uchwalono ostatecznie 98 - procentową bonifikatę.

Jak mówi wiceminister Artur Soboń, wysokość opłat i bonifikat może być zróżnicowana. Podkreślił, że opłaty mogą się między sobą znacznie różnić. "Decydujący wpływ będzie miała wartość danej nieruchomości" - podsumował wiceminister.

Opłata jednorazowa, albo rozłożona na raty

Wysokość opłaty przekształceniowej każdy zainteresowany pozna, gdy uda się do urzędu miasta, by odebrać zaświadczenie o przekształceniu. Ustawodawca dał możliwość jednorazowej zapłaty, bądź rozłożenia jej na raty.

IAR, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem