Rynek budowlany: wyższe ceny remontów i budów. Dlaczego? (analiza)

To ważna wiadomość dla kupujących mieszkania albo szykujących się do budowy, czy remontu – materiały budowlane wciąż drożeją, co może przełożyć się na koszty zakupu, remontu czy budowy nowych mieszkań. Pocieszające jest to, że tempo wzrostu cen spada, wraz ze zmniejszającym się popytem na nowe mieszkania.

2019-03-17, 11:13

Rynek budowlany: wyższe ceny remontów i budów. Dlaczego? (analiza)
Znowelizowane prawo budowlane ma ułatwić inwestycje m.in. dotyczące wznoszenia nowych domów jednorodzinnych.Foto: pixabay

Jak podaje Grupa PSB, w lutym, rok do roku, wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych.

Materiały budowalne zdrożały w lutym od 10 do 20 procent

Ceny w lutym 2019 r., w stosunku do lutego 2018 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych.

"Płyty OSB zdrożały o 8 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 19,3 proc., izolacje termiczne - 3,9 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 4,2 proc." - informowała Grupa PSB.

Ceny w okresie styczeń-luty 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., także wzrosły we wszystkich grupach towarowych: ściany, kominy zdrożały o 19,8 proc., płyty OSB - o 9,7 proc., cement i wapno - o 8,9 proc., a otoczenie domu o 6,3 proc.

 – Cement w tym czasie zdrożał o ponad 10 proc., w całym ubiegłym roku drożał o niewiele ponad 4 proc. Materiały do budowy ścian i kominów były droższe o 19,3 proc. - w ub. roku płacono za nie o 13,5 proc. więcej.

Nowe „wiosenne” cenniki przewidują również wzrost cen materiałów budowlanych

Nowe cenniki, które dostaliśmy od producentów cementu na 2019 rok, są wyższe, w porównaniu z poprzednim rokiem, o ok. 13 procent – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów Ryszard Zając.

Jak dodał, "wapno w nowych cennikach jest droższe o ok. 9 procent".

Baranowski: obecne podwyżki cen materiałów budowalnych w cenie mieszkania w przyszłym roku

REKLAMA

Obecne podwyżki cen materiałów budowalnych zobaczymy w cenie mieszkania w przyszłym roku – prognozuje  analityk rynku nieruchomości domiporta.pl Bartłomiej Baranowski.

Zdaniem Baranowskiego "tegoroczna cena cementu oraz pochodnych będzie miała pośrednio wpływ na ceny nieruchomości, którą jednak nabywca powinien odczuć dopiero w przyszłym roku, gdy budynki obecnie budowane będą odbierane".

Na wzrost cen nowych mieszkań mają  wpływ nie tylko drożejące materiały budowalne

− Cena materiałów budowlanych jest jednak jedną z kilku przyczyn rosnących cen mieszkań - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl.

− Na ostateczny koszt ma wpływ również rosnąca cena robót budowlanych, rosnące ceny działek oraz oczywiście droższe materiały" - powiedział ekspert.

Według eksperta, deweloperzy być może będą zmuszeni zejść z części marży, by zbyt wysoka cena nie "zdusiła" zainteresowania nabywców.

Ceny materiałów wyhamują z powodu spadku rozpoczętych budów i popytu na mieszkania?

Jak powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński, jest jednak coraz bliżej do momentu odwrócenia trendu ciągłego wzrostu cen materiałów budowlanych.

REKLAMA

Jak zauważył, są już sygnały z GUS-u o spadkach liczby rozpoczętych budów, co powinno pociągnąć za sobą także korektę cen materiałów budowlanych.

Wzrost cen jest jednak mniejszy niż rok czy dwa lata temu

− W tym roku ceny wielu materiałów w dalszym ciągu mogą rosnąć, ale już nie w takim stopniu tak jak w zeszłym roku, czy dwa lata temu - powiedziała PAP Marzena Syczuk, główny koordynator ds. public relations Grupy PSB.

Jak zauważył Jędrzyński, kolejna analiza PSB, dotycząca zmian cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, potwierdza wciąż trwającą tu silną hossę na rynku budowlanym. "Nie wiadomo, na ile wzrosty cen są uzasadnione, a na ile jest to efekt cenowej inercji po okresie boomu w mieszkaniówce" - zauważa Jędrzyński.

− Dynamika wzrostów większości towarów ulega jednak od pewnego czasu względnej stabilizacji, a tylko w trzech przypadkach (ściany/kominy, płyty OSB i cement/wapno) mamy wzrost r/r rzędu 8-19 procent - powiedział Jędrzyński.

− Na razie trudno to uznać za wiarygodny sygnał odwrócenia trendu postępującej drożyzny materiałów budowlanych, ale moment przesilenia wydaje się mimo wszystko coraz bliższy - podał ekspert.

REKLAMA

Mniej rozpoczętych budów oznacza stabilizacje cen materiałów budowlanych

Jego zdaniem "materiały budowlane wciąż drożeją, ponieważ statystyki GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego nieprzerwanie sygnalizują trwającą koniunkturę inwestycyjną na pierwotnym rynku mieszkaniowym".

Z wiosna ruszają remonty domów i mieszkań. wszystko wskazuje na to, że będą one trochę droższe niż rok temu.

− Ta jednak najprawdopodobniej ma się na wyczerpaniu, a pierwsze GUS-owskie sygnały wyraźniejszego spadku nowych pozwoleń na budowę i inwestycji rozpoczętych, będące niezawodnym zwiastunem osłabienia popytu na materiały budowlane, pociągną za sobą korektę ich cen - podkreślił Jędrzyński.

"Wydaje się to być tylko kwestią czasu, najprawdopodobniej najdalej 2-3 kwartałów" - podsumował ekspert.



Jak informował GUS, w styczniu tego roku oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła w tym czasie o 3,6 proc. do 13,4 tys. mieszkań.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej