Co zapewniają dobrowolne ubezpieczenia

2014-02-08, 12:35

Co zapewniają dobrowolne ubezpieczenia
. Foto: Glowimages.com

Ubezpieczenie emerytalne daje prawo do emerytury, a ubezpieczenie rentowe gwarantuje rentę w przypadku czasowej niezdolności do pracy. Osoby, które nie mają tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych, mogą skorzystać z ubezpieczeń dobrowolnych.

Posłuchaj

O dobrowolnych ubezpieczeniach: emerytalnym i rentowym mówi Andrzej Radzisław z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Justyna Golonko, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

O dobrowolnych ubezpieczeniach: emerytalnym i rentowym możemy mówić w dwóch przypadkach.

– Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy dana osoba ma w tym samym okresie więcej niż jeden tytuł do ubezpieczeń, czyli jeśli ktoś np. pracuje i dodatkowo w innej firmie wykonuje umowę zlecenie. Gdy wynagrodzenie z umowy o pracę jest równe co najmniej minimalnemu, to ze zlecenia obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne i dana osoba może do tych ubezpieczeń przystąpić lub nie przystępować, zależy to od jej indywidualnej decyzji – wymienia Andrzej Radzisław z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Natomiast druga sytuacja, to umożliwienie przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń wszystkim osobom, które nie mają swojego tytułu do ubezpieczeń. – Jeżeli dana osoba nie ma żadnego tytułu do ubezpieczeń, czyli np. wykonuje pracę na umowę o dzieło i nie są za nią opłacane składki, może zdecydować się na przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowych, i samodzielnie opłacać za siebie składki na te ubezpieczenia – tłumaczy ekspert z ZUS-u.

Ważne!

Jeśli okres dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym będzie przekraczał 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Na swój wniosek,  osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi mogą podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.  – Podlegają mu osoby wykonujące prace nakładczą, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczeniu usług, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy zlecenia, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz osoby duchowne. Należy podkreślić, że osoby te mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego tylko wówczas, gdy z tego swojego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym – wyjaśnia Andrzej Radzisław z ZUS-u.

Bezwzględne terminy

Istotne jest terminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych.  – W przypadku opłacenia składek po terminie – automatycznie powoduje to ustanie tych ubezpieczeń od pierwszego dnia miesiąca, od którego składki zostały opłacone po terminie. Gdy zaległość nie jest wyższa niż 6,60 zł, to taka zaległość nie ma wpływu na podleganie ubezpieczeniu. Natomiast wyższa zaległość powoduje, że automatycznie te ubezpieczenia ustają – podkreśla ekspert.

Ważne!

Wniosek, o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym lub chorobowym,  może być złożony w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przesłany pocztą.

Kiedy ubezpieczenia ustają

Możliwe jest ustanie dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Następuje to od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń. Dobrowolnie ubezpieczony może wyrejestrować się z ubezpieczeń. Ubezpieczenie ustaje także od dnia powstania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń. Ponadto ubezpieczenie obowiązkowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostały opłacone po terminie lub w niepełnej wysokości.

Opr. MB

Podstawa prawna:

Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Polecane

Wróć do strony głównej