Aby pomóc przedsiębiorcy ZUS może zawiesić postępowanie egzekucyjne

W stosunku do osób, które nie opłaciły należnych składek na ubezpieczenia społeczne ZUS jest zobowiązany do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Może jednak zgodnie z prawem udzielić zobowiązanemu ulgi nawet już po skierowaniu należności na drogę przymusowego dochodzenia.

2014-10-07, 10:20

Aby pomóc przedsiębiorcy ZUS może zawiesić postępowanie egzekucyjne
Firma słuchacza nie może rozpocząć działalności z powodu braku numeru NIP. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Z wnioskiem o udzielenie ulgi może się zwrócić osoba, która posiada zadłużenie z tytułu składek. Może o to wnioskować zarówno osoba, która w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą, jak i osoba która już ją zakończyła ‒ tłumaczy Agnieszka Jakubiec z centrali ZUS. (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz Kodeks postępowania cywilnego przewiduje kilka form, w ramach których organ egzekucyjny może udzielić zobowiązanemu ulgi już po skierowaniu należności na drogę przymusowego dochodzenia.

– Wśród tych form można wymienić m.in. zawieszenie postępowania egzekucyjnego, uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, zwolnienie z egzekucji składników majątku zobowiązanego oraz wstrzymanie czynności egzekucyjnych do postępowania egzekucyjnego ‒ wyjaśnia Agnieszka Jakubiec z centrali ZUS.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Najczęściej udzielaną ulgą jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

– Z wnioskiem o udzielenie ulgi w ramach postępowania egzekucyjnego może się zwrócić osoba, która posiada zadłużenie z tytułu składek. Może o to wnioskować zarówno osoba, która w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą, jak i osoba która już zakończyła prowadzenie tej działalności ‒ tłumaczy Agnieszka Jakubiec. Pomoc ta może dotyczyć całości prowadzonego postępowania egzekucyjnego lub ograniczać się tylko do części objętej dochodzeniem. Istnieją przypadki, kiedy organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu; są to m.in. sytuacje, gdy rozłożono spłaty należności pieniężnej na raty.

REKLAMA

Regulowanie zaległości w ratach

W sytuacji, gdy spłatę należności rozłożono na raty organ egzekucyjny może zawiesić postępowanie z urzędu, a zawieszenie postępowania może też nastąpić na żądanie wierzyciela, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Są jednak także sytuacje, kiedy dłużnik stara się o spłatę należności z tytułu składek w ramach układu ratalnego, ale jest to niemożliwe, bo oprócz zaległości w opłacaniu składek na własne ubezpieczenie ‒ ma też zadłużenie z tytułu składek za zatrudnionych pracowników, które nie podlegają uldze.

Problem:

Przedsiębiorca, zatrudnia kilkunastu pracowników, przez dłuższy czas nie płacił składek na ubezpieczenie społeczne. Nie płacił ani swoich składek, ani na ubezpieczenie pracowników. ZUS prowadzi wobec niego postępowanie egzekucyjne, ale przedsiębiorca chciałby pójść na ugodę, zawrzeć jakiś układ. Czy to jest możliwe?

Rozwiązanie:

W takiej sytuacji ZUS też może wyrazić zgodę na zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

‒ Trzeba pamiętać, że w tej sytuacji udzielenie ulgi w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego nie zwalnia tej osoby z konieczności zapłaty tych należnych składek. W tej sytuacji ZUS stawia pewne warunki, pod którymi to zawieszenie postępowania następuje, np. wykonywanie w okresie zawieszenia określonych wpłat, w ustalonych wysokościach i terminach, niekoniecznie musi być to co miesiąc i musi się to odbywać w ten sposób, ażeby w trakcie tego zawieszenia postępowania egzekucyjnego nastąpiła całkowita spłata należności niepodlegających uldze ‒ przypomina ekspertka z ZUS. I w przypadku, jeżeli osoba której zawieszono postępowanie egzekucyjne w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą, to powinna regulować składki bieżące.

Procedura przyznania ulgi

Podstawą do udzielenia ulgi w postępowaniu egzekucyjnym jest złożenie stosownego wniosku, w którym należy określić między innymi zakres zawieszenia, wskazać czy wnioskujący aktualnie jest przedsiębiorcą oraz uzasadnić swoją prośbę. Do wniosku należy dołączyć zeznania podatkowe za ostatnie 3 lata i oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym, a w wypadku przedsiębiorców konieczne będzie dostarczenie dokumentów dotyczących pomocy publicznej.

Wzór wniosku i oświadczenia można uzyskać w ZUS, możliwe jest również ich pobranie

ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznychwww.zus.pl. W zakresie skompletowania wymaganych dokumentów pomocą służą oczywiście pracownicy Zakładu. Wniosek można złożyć w każdej terenowej jednostce Zakładu, jak również wysłać go pocztą lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

REKLAMA

Po rozpatrzeniu wniosku Dyrektor Oddziału ZUS będący organem egzekucyjnym wydaje postanowienie, od którego stronie przysługuje zażalenie.

Potrącenia z rachunku bankowego a ulga w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego

W wypadku uzyskania ulgi w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego w mocy pozostają dokonane czynności egzekucyjne, na przykład potrącenia z rachunku bankowego. Co oznacza w praktyce, iż pobierane kwoty przekazywane są w tym przypadku do depozytu, a po ostatecznej spłacie zadłużenia, np. w ramach układu ratalnego, są po zakończeniu egzekucji stronie zwracane.

Istnieje jednak możliwość, na wniosek zobowiązanego, uzyskania zgody na dokonywanie wypłaty z rachunków bankowych zobowiązanego po przedstawieniu przez niego dokumentów świadczących o konieczności poniesienia danych wydatków. Zobowiązany może również zwrócić się do Zakładu o uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, jeżeli to jest uzasadnione jego ważnym interesem.

REKLAMA

Wnioski w tym zakresie mogą być składane razem z wnioskiem o zawieszenie egzekucji, jak i już po wyrażeniu zgody na udzielenie tej ulgi. Oprócz oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym oraz o sytuacji materialnej Zakład może wnioskodawcę poprosić o dołączenie dodatkowych dokumentów, np. w przypadku wniosku

o wyrażenie zgody na wypłaty z rachunków bankowych zasadne może okazać się przedłożenie dokumentów obrazujących obroty na tym rachunku (np. za ostatni rok) oraz dotyczących przeznaczenia zwalnianej kwoty (np. faktur), które uzasadniałyby konieczność takiego zwolnienia.

Sylwia Zadrożna, mb

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.  Dz.U. z 1966 r. nr 24, poz. 151).
  • Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 1964 r., nr 43 poz. 296).

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

''

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej