X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Matczyne emerytury już w Sejmie – zobacz dla kogo i jak je otrzymać

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 10:56
Sejm zajmuje się projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, nazywanym matczyną emeryturą lub programem Mama4 plus. Projekt przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury, która od marca ma wynieść 1100 zł. Ustawa przewiduje także taką emeryturę dla ojców.
Audio
  • Dziś (30.01, g.11.00) zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Przewiduje on, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury./IAR/.
Projekt przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury, która od marca ma wynieść 1100 zł. Ustawa przewiduje także taką emeryturę dla ojców.
Projekt przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury, która od marca ma wynieść 1100 zł. Ustawa przewiduje także taką emeryturę dla ojców.Foto: pixabay

Autorem projektu ustawy jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Matczyna emerytura też dla ojca

Jak wyjaśniła minister Elżbieta Rafalska o świadczenie będą mogli ubiegać się także ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, w sytuacji śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci.

Matczyna emerytura nie związana z wcześniej opłacanymi składkami

Uzyskanie zaś prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Na program „Mama 4+” w projekcie budżetu państwa na ten rok zarezerwowano ponad 801 milionów złotych. Świadczenie będzie wypłacane od marca.

Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta około 65 tysięcy osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

Program Mama 4 plus

Projekt o matczynych emeryturach został przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Rozwiązanie spełnia obietnicę złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu 2018 r. podczas konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy, roboczo nazwanej programem "Mama 4 plus".

☑️Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym #Mama4Plus. Szczegóły na naszej stronie ➡️ https://t.co/HwrplHOvu9 pic.twitter.com/eMRJffFZBz

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

W ten sposób państwo chce docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci i zapobiec ich ubóstwu w przyszłości.

Emerytura matczyna dla matki co najmniej czwórki dzieci, które nie nabyły uprawnień do emerytury minimalnej

Projekt ustawy przewiduje wypłatę rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego osobom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci, i z powodu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury minimalnej (zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły) lub ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia.

Dla kogo świadczenie z programu #Mama4Plus❓⬇️ pic.twitter.com/stkWVhvkYE

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

Zasady przyznawania świadczenia

Zgodnie z projektem ustawy, rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie można przyznać:

Ile wyniesie świadczenie z programu #Mama4Plus❓⬇️ pic.twitter.com/QoVex1Ppxx

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

- matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, albo

- ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci bądź długotrwałego zaprzestania ich wychowania przez matkę (chodzi o dziecko własne, współmałżonka lub przysposobione).

Dla kogo świadczenie z programu #Mama4Plus❓⬇️ pic.twitter.com/stkWVhvkYE

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

- świadczenie będzie można przyznać matce po osiągnięciu 60 lat lub ojcu po osiągnięciu 65 lat, w przypadku gdy nie mają oni niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do emerytury lub renty, jednak w wysokości niższej niż najniższa emerytura.

Świadczenie przysługuje obywatelom polskim oraz cudzoziemcom mającym prawo pobytu

Świadczenie dla osób zamieszkałych w Polsce i mające po ukończeniu 16 lat tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju przez co najmniej 10 lat. 

Osoby, starające się o świadczenie muszą spełniać określone w ustawie warunki

Te osoby muszą być obywatelami Polski bądź mającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce obywatelami państw Unii Europejskiej, państw  Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcami legalnie przebywającymi w Polsce.

Świadczenie będzie przyznane na wniosek: matki lub ojca

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej  - matki lub ojca.

Minister @E_Rafalska w #KPRM: w szczególnych przypadkach ze świadczenia #Mama4Plus skorzystać będą mogli także ojcowie. pic.twitter.com/cVMBzFGho8

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

Świadczenie będzie przyznawane przez ZUS lub KRUS

Świadczenie przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej.

Minister @E_Rafalska w #KPRM: świadczenie #Mama4Plus przyznawane będzie na wniosek składany do #ZUS lub #KRUS. pic.twitter.com/mm7BVDOhSp

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

Świadczenie będzie zależne od sytuacji dochodowej

ZUS lub KRUS przyznają świadczenie po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby.

Świadczenie będzie wynosić 1100 zł brutto (najniższa emerytura w Polsce)

Świadczenie przysługiwać w wysokości najniższej emerytury, tj. 1 100 zł brutto.

Resort pracy szacuje, że świadczenie w tej kwocie może otrzymać ok. 65 tys. kobiet, które nie mają prawa do emerytury lub renty.

Osoby uprawnione do emerytury matczynej, które otrzymują emeryturę lub rentę, ale niższą od 1100 zł, dostaną podwyżkę do tej kwoty

Z kolei, gdy kobieta pobiera już świadczenie z ZUS lub KRUS, jednak niższe od najniższej emerytury – zostanie ono podwyższone do kwoty najniższej emerytury i obejmie szacunkowo ok. 20,8 tys. takich osób.

Minister @E_Rafalska w #KPRM: świadczenie #Mama4Plus wynosić będzie tyle, ile minimalna emerytura. Jeśli osoby pobierają emeryturę niższą niż minimalna emerytura to świadczenie #Mama4Plus będzie wyrównaniem do tej kwoty. pic.twitter.com/o3cB4qKNWV

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

Matczyna emerytura będzie corocznie waloryzowana

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.

Emerytura matczyna od 1 marca 2019 r.

Nowe rozwiązanie ma wejść w życie od 1 marca 2019 r.

Minister @E_Rafalska w #KPRM: środki na program #Mama4Plus są zabezpieczone w budżecie na 2019 r. W tym roku to kwota 801,3 mln zł. pic.twitter.com/M2fB58EwUb

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 stycznia 2019

W budżecie państwa na wypłatę tego świadczenia w 2019 r. zarezerwowano ok. 801,3 mln zł.

NRG, IAR, Komunikat Rady Ministrów, resort pracy, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak