Apel o interwencję na rynku żywności. Listy ministra rolnictwa do KE w związku z pandemią

2020-04-20, 19:01

Apel o interwencję na rynku żywności. Listy ministra rolnictwa do KE w związku z pandemią
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.Foto: twitter/MRiRW

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do unijnego komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z prośbą o podjęcie działań przez Komisję Europejską w związku z pandemią koronawirusa.

Szef resortu wysłał dwa listy - jeden z nich dotyczy interwencji na niektórych rynkach, drugi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Minister w pierwszym piśmie wskazał na konieczność podjęcia pilnej interwencji na rynkach wołowiny, baraniny, mleka oraz drobiu w związku z trudnościami jakich doświadczają te sektory w wyniku pandemii COVID-19.
Szef resortu wyraził przekonanie, że w tej sytuacji Komisja Europejska uruchomi instrumenty interwencji rynkowej ukierunkowane między innymi na tymczasowe zagospodarowanie nadwyżek na rynkach wołowiny, baraniny, mleka oraz drobiu, przyczyniając się do stabilizacji rynkowej i żywotności tych branż.
Kolejny list - jak wskazano w komunikacie - to kontynuacja korespondencji prowadzonej z komisarzem Januszem Wojciechowskim na temat zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Minister poinformował w piśmie, że "wstępnie na walkę ze skutkami COVID-19 poprzez PROW 2014-2020 Polska planuje przeznaczyć około 1 mld euro".
Ponadto minister zaprzezentował pomysły na wykorzystanie tych unijnych środków w celu łagodzenia skutków. Jednym z nich są zmiany w działaniu "współpraca" - tutaj resort proponuje wprowadzenie dedykowanych rozwiązań, aby "aby jeszcze mocniej podkreślić udział rolników w działaniach na rzecz skracania łańcucha dostaw żywności". Kolejna propozycja dotyczy rozszerzenia zakresu stosowanych obecnie gwarancji ze środków Programu o kredyty obrotowe.
W liście zwrócono też uwagę między innymi na to, że Polska razem z innymi państwami pracuje nad wprowadzeniem specjalnych rozwiązań zakresie operacji odtwarzających potencjał produkcji rolnej.
Chodzi między innymi o zmiany w zakresie kwalifikowania wydatków nieinwestycyjnych, na przykład przechowywanie produktów rolnych, zagospodarowanie produktów, których po okresie przechowywania nie będzie można sprzedać na rynku, ochrona pracowników - digitalizacja, praca zdalna, dezynfekcja czy środki ochrony osobistej.
IAR, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej