Dlaczego węgiel na świecie jeszcze długo będzie taki tani
Ceny surowców energetycznych stały się elementem walki politycznej między największymi tego świata - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.
2015-01-21, 17:48
W jakim kierunku rozwija się sytuacja na światowym rynku węgla?
- Szukając powodów, dla których polskie górnictwo znalazło się w kłopotach - oprócz przyczyn wewnętrznych, w tym między innymi takich, jak sposób zarządzania, kompetencje właścicielskie, czy polityka podatkowa wobec sektora - nie wolno nie zauważać zjawisk makrogospodarczych.
Rośnie wydobycie węgla w krajach, które produkują go tanio: Indonezja, Chiny…
One bowiem przede wszystkim decydują o cenach węgla. W świecie stale rośnie wydobycie węgla. To powoduje zwiększoną podaż i spadek cen. Ten trend będzie się utrzymywał.
Ponadto rośnie wydobycie węgla zwłaszcza w państwach, które produkują go tanio. Zarówno ze względu na warunki geologiczne, jak i na koszty siły roboczej.
REKLAMA
…przed nami boom węglowy w Mongolii
Wystarczy tu spojrzeć na Indonezję, czy Chiny, a w przyszłości będziemy tę sytuację obserwować również między innymi w Mongolii.
Ta tendencja będzie się utrzymywała.
- Będzie, choćby z tego względu, że w tych państwach wzrasta zapotrzebowanie na węgiel.
Amerykanie wrócili do eksportu węgla. Z USA wyparły go łupki
Ponadto pojawiło się na rynku dużo węgla z USA. Został tam bowiem wyparty z elektroenergetyki za sprawą rosnącego wydobycia gazu łupkowego.
REKLAMA
Polski węgiel droższy od importowanego z Australii
Źr. TVP/x-news
Ponadto ceny surowców energetycznych stały się elementem walki politycznej między największymi tego świata. Eskalacja tego procesu nastąpiła zwłaszcza po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Sięgnięto po restrykcje, które mają obniżyć przychody w państwie, w którym 30 proc. przychodów do budżetu państwa pochodzi ze sprzedaży surowców energetycznych.
REKLAMA
To spowodowało łańcuch reakcji...
Ponadto: im tańsza ropa, tym tańszy węgiel
- Oczywiście, bowiem od zawsze wiadomo, że cena węgla jest pochodną ceny gazu i ropy naftowej.
Warto zauważyć, że cena ropy sięgnęła poziomu najniższego od 2009 roku. I do momentu aż nie zagrozi to efektywności wydobycia w tych krajach, które ją wydobywają - ta tendencja będzie się utrzymywać.
Reasumując - nikt z zewnątrz polskiemu węglowi nie pomoże. Zatem wszystko, co mamy w branży węglowej do zrobienia - musimy zrobić sami. Rzecz tylko w tym, żebyśmy wiedzieli, co należy zrobić.
REKLAMA
JERZY DUDAŁA
REKLAMA