Inwestycje Orlen w morską energetykę wiatrową wspierają polską gospodarkę

Orlen przygotowuje się do realizacji kolejnego projektu w morską energetykę wiatrową. Baltic East powstanie na wysokości Łeby, a jego moc wyniesie ok. 1GW. Orlen planuje, że blisko połowa inwestycji w ramach tego przedsięwzięcia zostanie zrealizowana we współpracy z polskimi firmami. O kształcie optymalnego łańcucha dostaw dyskutowano w trakcie Dnia Dostawcy, zorganizowanego przez Orlen Neptun.

2025-04-29, 16:45

Inwestycje Orlen w morską energetykę wiatrową wspierają polską gospodarkę
Orlen planuje budowę drugiej morskiej farmy wiatrowej Baltic East. Foto: mat. prasowe Orlen

Wystartują w aukcji

Baltic East będzie drugim projektem offshore wind Grupy Orlen. Pierwszy, czyli Balitc Power, jest już realizowany we współpracy z kanadyjską firmą Northland Power. Z kolei Baltic East jest obecnie na etapie przygotowywania do udziału w aukcji, która odbędzie się w 2025 roku.

- Prowadzimy prace analityczne związane z badaniami środowiskowymi i geotechnicznymi, czyli wszystko to, co jest potrzebne do formalnego zgłoszenia projektu do aukcji, by był konkurencyjny względem innych propozycji – mówi Janusz Bil, prezes Orlen Neptun, czyli spółki, która w Grupie Orlen odpowiada za rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Udział polskich firm jak największy

W połowie kwietnia w Warszawie odbył się Dzień Dostawcy, skierowany do firm zainteresowanych współpracą w ramach łańcucha dostaw dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic East. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób reprezentujących ok. 100 firm. Orlen chce, aby udział polskich firm przy realizacji tej inwestycji był jak największy.

REKLAMA

- Zakładamy, że transformacja energetyczna będzie wspierała polską gospodarkę, dlatego zależy nam, aby krajowe firmy były tego częścią. Pewne wskaźniki w tym zakresie zostały zdefiniowane przez porozumienie sektorowe w sprawie wspierania morskiej energetyki wiatrowej z 2021 roku. Zgodnie z nim, w II fazie, czyli tej, do której teraz się przygotowujemy, udział tzw. local content w cały cyklu funkcjonowania farmy, powinien stanowić ok. 45 procent – wyjaśnia prezes Bil.

Cenne doświadczenie specjalistów

Orlen Neptun przy realizacji projektu Baltic East chce także wykorzystać doświadczenia z budowy Baltic Power. Jak mówi Janusz Bil, będzie to bardzo cenny wkład w rozwój projektów II fazy.

- Przede wszystkim mówimy o kompetencjach ludzkich, czyli o specjalistach, którzy przeszli cały etap rozwoju, a teraz uczestniczą w etapie budowy morskiej farmy wiatrowej. Są to eksperci od turbin, kabli, środowiska, czy postępowań zakupowych. Jest to szereg cennych doświadczeń, które chcemy wykorzystać przy projektach II fazy.

Docelowo, do 2040 roku Polska planuje budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 18 GW. Będzie to stanowić ponad 40 procent wszystkich mocy obecnie zainstalowanych w naszym systemie energetycznym.

REKLAMA


Sponsorem artykułu jest Orlen

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej