Tauron zainwestuje w OZE. W planach są farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe
Do 2030 r. Tauron przewiduje inwestycje OZE – punkty odnawialnych źródeł energii na terenie Małopolski. Wyznaczeniu takich miejsc i ich budowie służy porozumienie podpisane pomiędzy zarządami województwa i Tauronu.
2020-11-13, 09:00
Zarząd Tauronu zadeklarował, że chciałby tworzyć na ternie Małopolski punkty OZE – farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe. Zgodnie z zapowiedziami plany takich inwestycji są już przewidziane na terenie Małopolski Zachodniej, m.in. w okolicach Trzebini i Olkusza. Realizacja inwestycji jest planowana do 2030 r. Według zarządu firmy za wcześnie jest jednak na zdradzanie konkretów tych planów.
– Tauron jest fundamentem gospodarczym Zachodniej Małopolski. Region ten stoi przed licznymi wyzwaniami w najbliższych latach. Chcemy, aby województwo małopolskie stało się częścią naszej ekologicznej transformacji – powiedział prezes zarządu Tauron Polska Energia Wojciech Ignacok.
Z kolei wiceprezes spółki Jerzy Topolski dodał, że w ciągu najbliższych 10 lat będzie największy wzrost inwestycji tego typu.
Powiązany Artykuł
Minister klimatu: musimy pogodzić wymogi ekonomii i ekologii w transformacji energetyki
Współpraca w ramach dwóch programów
Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz zapowiedział, że województwo wspólnie z samorządami będzie dążyło do wyznaczenia takich miejsc, które w planach zagospodarowania przestrzennego będą wyznaczone na tereny pod budowę farm fotowoltaicznych i instalacji wiatrowych.
REKLAMA
– Porozumienie w finale będzie miało opracowanie miksu energetycznego i scenariuszy dojścia do neutralności klimatycznej w województwie małopolskim. Ale kiedy i ile procent w miksie energetycznym będzie wynosiło OZE – to będziemy w stanie odpowiedzieć po zakończeniu pracy, którą dziś z Tauronem zaczynamy – powiedział wicemarszałek.
Podpisany dokument gwarantuje współpracę w ramach dwóch programów. Pierwszy z nich to Life EkoMałopolska, na realizację którego Komisja Europejska przeznaczyła 70 mln zł. Drugi to unijna Platforma Regionów Węglowych, dzięki której Małopolska mogłaby pozyskać środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który przewiduje dla Polski ponad 3,5 mld euro – porozumienie z Tauronem ma się przyczynić do jak największej kwoty dla Małopolski pozyskanej z tej puli.
Sygnatariuszami porozumienia są marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, prezes Tauron Polska Energia SA Wojciech Ignacok oraz wiceprezes Jerzy Topolski.
Powiązany Artykuł
Pozyskujemy już 10 GW mocy z OZE. Własne instalacje coraz bardziej opłacalne
Dialog ze stroną rządową i Komisją Europejską
Podczas czwartkowej konferencji prasowej wicemarszałek Urynowicz, który jest pełnomocnikiem zarządu województwa do spraw sprawiedliwej transformacji, podkreślał, że w przekształceniu rynku energetycznego bez kosztów społecznych ważne jest uczestnictwo Małopolski w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
REKLAMA
W styczniu 2020 r. województwo dołączyło do Platformy Regionów Węglowych w Transformacji. Prowadzony jest również dialog ze stroną rządową i Komisją Europejską o włączenie Małopolski do wsparcia ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego został powołany interdyscyplinarny zespół do przygotowywania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, a do współpracy zaproszono 37 instytucji ze świata nauki, biznesu, administracji oraz organizacji pozarządowych. Małopolska wymieniana jest, jako jedno z sześciu polskich województw, które mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu.
Tauron w Małopolsce jest właścicielem zakładów górniczych Janina i Brzeszcze oraz elektrowni Siersza.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA