more_horiz
Gospodarka

Polska coraz mniej zależna od gazu z Rosji. Przyczynią się do tego dostawy LNG z Kataru

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 14:00
Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni. Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG - mówił w sobotę w Dosze prezes PGNiG Paweł Majewski.
Każdy z takich gazowców to 200 tys. m sześc., czyli 90 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.
Każdy z takich gazowców to 200 tys. m sześc., czyli 90 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.Foto: VladSV/Shutterstock

Prezes PGNiG towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Katarze.

Bezpieczeństwo energetyczne jest głównym tematem rozpoczynającej się w sobotę wizyty Andrzeja Dudy w Katarze. Prezydent odwiedził bazę Straży Ochrony Wybrzeża Kataru, a także terminal LNG Ras Laffan.Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekonywał, że Katar pozostaje jednym z najważniejszych partnerów Polski, jeżeli chodzi o pozyskiwanie LNG.


Posłuchaj
00:25 pegenig1.mp3 Prezes PGNiG Paweł Majewski przypomniał, że z końcem 2022 roku przestanie obowiązywać kontrakt jamalski, na podstawie którego kupujemy gaz od Federacji Rosyjskiej. Od tego momentu będziemy już niezależni od Gazpromu./IAR/.

 

- Ta rola będzie wzrastać. Spodziewamy się również rozwoju stosunków handlowych w innych dziedzinach – podkreślił minister.

Codziennie z katarskiego gazoportu wypływają do Polski gazowce

- Katar z punktu widzenia interesów PGNiG to bardzo ważne miejsce, w szczególności Ras Laffan – gazoport, z którego codziennie wysyłanych jest kilka gazowców, a część z nich trafia do Polski – mówił dziennikarzom Majewski.

Przypominał, że pierwsza dostawa LNG, czyli skroplonego gazu ziemnego do gazoportu w Świnoujściu miała miejsce 6 lat temu i pochodziła właśnie od spółki Qatargas - z gazoportu Ras Laffan.

- Do tej pory – podał Majewski – do Polski trafiło ponad 90 gazowców z Kataru.

- Każdy z takich gazowców to 200 tys. m sześc., czyli 90 tys. ton skroplonego gazu ziemnego – dodał.

Polska dywersyfikuje dostawy gazu

Majewski wskazał, że dostawy LNG z Kataru to element dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

- Gazoport (w Świnoujściu) wciąż się rozbudowuje, będzie – mamy nadzieję – kolejny, pływający w Zatoce Gdańskiej. Zawieramy kolejne kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi na dostawy LNG, a Katar pozostaje naszym głównym partnerem – powiedział prezes PGNiG.

Pod koniec 2022 r. pożegnamy się z Gazpromem. Stąd stawiamy nie tylko na LNG, ale i na gaz z Norwegii przez Baltic Pipe

Z końcem 2022 r. wygasa umowa z Gazpromem, czyli tzw. kontrakt jamalski.

- Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni. Między innymi temu służą inwestycje prowadzone przez Gaz-System zw. z rozbudową gazoportu w Świnoujściu i budową gazociągu Baltic Pipe, za pomocą którego sprowadzimy gaz z norweskiego szelfu kontynentalnego do Polski, a także w dużej części gaz z własnego wydobycia – podkreślił prezes PGNiG.


Posłuchaj
00:21 pegenig2.mp3 Prezes PGNiG odniósł się też do niedawnego szantażu rosyjskiego dostawcy gazu dla Mołdawii. IAR/.

 

Polska pomogła Mołdawii w sytuacji kryzysowej

Majewski mówił też o ostatnim szantażu gazowym wobec Mołdawii. "Wsparliśmy Mołdawię, chociaż z punktu widzenia PGNiG, jako spółki giełdowej, czysto biznesowo: sprzedaliśmy pewną partię gazu w transakcji spotowej. Była to pierwsza, historyczna, dostawa do Mołdawii gazu innego niż rosyjski. Dzięki temu Mołdawia mogła wynegocjować sobie lepsze stawki kontraktów i inaczej patrzeć na swoje bezpieczeństwo (energetyczne - PAP) w przyszłości" – powiedział.

IAR, PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem