Gazu nie zabraknie. Jest umowa o rezerwach strategicznych PGNiG i RARS

Zarząd PGNiG zgodził się na zawarcie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych umowy, dotyczącej zlecenia RARS na utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu. Przejęcie przez RARS rezerw zakłada niedawna zmiana prawa.

2022-03-06, 14:00

Gazu nie zabraknie. Jest umowa o rezerwach strategicznych PGNiG i RARS
Stan wypełniania podziemnych magazynów gazu utrzymuje się na poziomie 99 proc. W krajowych magazynach gazu w sezonie 2023/2024 można zmagazynować ponad 3,3 mld m3 gazu. Foto: PGNiG

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego, z chwilą zawarcia umowy, na którą zgodził się zarząd PGNiG, RARS kupi od spółki na rzecz Skarbu Państwa gaz, stanowiący zapas obowiązkowy.

Jednocześnie z zakupem Agencja przejmie obowiązki PGNiG wynikające z umów o świadczenie usług magazynowania, zawartych z operatorem systemu magazynowania gazu w zakresie dotyczącym zapasów obowiązkowych.

Sposób kalkulacji ceny zakupu gazu w rezerwach jest określony w ustawie. To średnia arytmetyczna cen rozliczeniowych w kontraktach z dostawą planowaną w II i III kwartale 2022 r., notowanych na Towarowej Giełdzie Energii, w ostatnich 30 dniach przed dniem przeniesienia własności gazu. Zgodnie z przepisami ustawy, limit wydatków RARS na ten cel wynosi w 2022 r. 6 mld zł.

Zgodnie z prawem, działające w Polsce przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu gazem z zagranicą, oraz podmioty dokonujące przywozu gazu zobowiązane są do utrzymywania zapasów obowiązkowych w wysokości co najmniej 30-dniowego średniego dziennego przywozu.

REKLAMA


PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej