more_horiz
Gospodarka

Kolejny nowoczesny i ekologiczny dworzec systemowy już gotowy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 16:10
Jest nowoczesny, wygodny i ekologiczny. PKP otworzyło dziś w Mławie drugi z czterech pilotażowych, dworców systemowych. Jego kubatura jest wprawdzie sześć razy mniejsza od poprzedniego obiektu, ale dzięki temu dworzec jest tańszy w utrzymaniu i - wbrew pozorom - lepiej przystosowany do potrzeb pasażerów.
Audio
  • Mieszkańcy Mławy są zachwyceni (IAR).
  • Dworzec jest naszpikowany nową technologią (IAR).
  • Bartosz Szubski z Polskich Kolei Państwowych o otwarciu nowego dworca kolejowego w Mławie (IAR)
  • Piotr Ciżkowicz z zarządu PKP: pierwszy dworzec systemowy działa bez zarzutu (IAR)
Innowacyjne Dworce Systemowe to pilotażowy projekt PKP S.A. realizowany w czterech lokalizacjach. 28 sierpnia br. oddano do użytku podobny obiekt w Nasielsku (na zdjęciu)
Innowacyjne Dworce Systemowe to pilotażowy projekt PKP S.A. realizowany w czterech lokalizacjach. 28 sierpnia br. oddano do użytku podobny obiekt w Nasielsku (na zdjęciu)Foto: Materiały prasowe

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski, pilotażowy projekt PKP SA, polegający na funkcjonalnym i ekonomicznym usprawnieniu dworców w naszym kraju. Polega na wyburzaniu istniejących budynków i stawianiu w ich miejscach mniejszych, bardziej ekologicznych obiektów, wyposażonych w rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkańcy Mławy są zachwyceni

- Dworzec bardzo nam się podoba, jest wygodny i funkcjonalny. Jest wspaniały, jest w nim to co potrzebne, jesteśmy bardzo zadowoleni - mówili.

W budynku dworca zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. To między innymi panele fotowoltaiczne, przekształcające światło w energię elektryczną, oświetlenie ledowe czy pompy cieplne - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor Departamentu Inwestycji PKP SA Bartosz Szubski.

Dworzec jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - w budynku zamontowano tak zwane ścieżki dotykowe i mapy ułatwiające poruszanie się takim osobom. Jest też w nim miejsce dla opiekuna z dzieckiem.

Budowa kosztowała 3 miliony 600 tysięcy złotych. PKP ma nadzieję, że dworzec będzie służył mieszkańcom co najmniej przez 40 lat.

Na początku cztery dworce

Pierwszy dworzec systemowy został otwarty we wrześniu, w Nasielsku. Według deklaracji PKP, dworzec systemowy jest tani w użytkowaniu, ekologiczny i przyjazny dla pasażerów.

Jak mówi Bartosz Szubski z Polskich Kolei Państwowych, wszystkie cztery budynki są do siebie bardzo podobne. Składają się one z modułu kolejowego, w którym są poczekalnie, kasy i toalety oraz modułu komercyjnego, w którym znajdują się punkty handlowe.

Piotr Ciżkowicz z zarządu PKP uważa, że pierwszy z nich działa bez zarzutu. Twierdzi, że dotychczas nie wpłynęły do PKP żadne skargi od pasażerów.

IAR, awi, fko

 

Zobacz więcej na temat: ekologia kolej transport
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem