Tanie pieniądze na inwestycje rolne

Są to kredyty preferencyjne, których koszt jest tańszy niż kredytów komercyjnych, ponieważ w ich spłacie pomaga ARiMR.

2015-04-10, 22:31

Tanie pieniądze na inwestycje rolne
Federacja Konsumentów przeanalizowała 14 wzorów umów pożyczek krótkoterminowych dostępnych na przełomie stycznia i lutego 2015 roku.Foto: GlowImages/EastNews

Posłuchaj

Beata Andrzejewska z ARiMR o preferencyjnych kredytach dla rolników/ Poranne Rozmaitości w Programie 1 PR/ Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
+
Dodaj do playlisty



Co to są tanie pieniądze?
Banki, które współpracują z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mają w swojej ofercie kredytowej pięć linii tzw. kredytów preferencyjnych – tłumaczy Beata Andrzejewska z ARiMR. – Koszt tych kredytów jest tańszy niż kredytów komercyjnych, ponieważ w ich spłacie pomaga ARiMR.

Na czym polega pomoc ARiMR?
W przypadku kredytów w ramach czterech linii, Agencja spłaca za rolników część należnego bankowi oprocentowania kredytu. Natomiast w kredycie z linii ”Młody rolnik” Agencja spłaca za rolników część kapitału kredytu. W obydwu przypadkach rolnicy ponoszą niższe koszty obsługi takich kredytów niż w przypadku kredytów komercyjnych. Można je określić mianem „tanie pieniądze”.

Które banki w Polsce udzielają rolnikom kredytów preferencyjnych?
Ofertę współpracy z ARiMR w tym zakresie przedłożyło 9 banków: BGŻ, PKO SA, Raiffeisen, Bank Zachodni WBK, PNB Paribas, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy. Do tej pory podpisały umowy cztery banki: BGŻ, BPS, SGB i PKO SA i są one gotowe do udzielania kredytów preferencyjnych. Wraz z ofertą współpracy banki te przedłożyły także oferty w zakresie ceny tych kredytów, związanych z prowizją, pobieraną marżą. Jeśli chodzi o warunki cenowe, są one dostępne na stronie internetowej ARiMR i każdy rolnik przed wzięciem takiego kredytu powinien się zapoznać z tymi warunkami, aby wybrać najlepszy dla siebie bank.

Czego dotyczą poszczególne linie kredytowe?
Cztery z pięciu linii kredytowych przeznaczone są przede wszystkim na inwestycje, natomiast jedna jest przeznaczona na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej w ramach kredytu klęskowego. Kredyty inwestycyjne umożliwiają sfinansowanie części kosztów inwestycji realizowanych w gospodarstwie rolnym, działach specjalnych produkcji rolnych oraz w przetwórstwie. Może to być zakup budynków, modernizacja, remont budynków, zakup sprzętu, a także inwestycje związane z zakupem ziemi.

Kredyt na zakup ziemi
Kredyty na ten cel cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co potwierdza Tomasz Grygar, młody rolnik z Podkarpacia: - Ludzie rezygnują z gospodarzenia, więc ich ziemię można wziąć w dzierżawę albo kupić.
Jeśli chodzi o ziemię - dodaje Beata Andrzejewska - rolnicy mogą skorzystać z dwóch form wsparcia na zakup ziemi. Jeśli zakup ziemi dotyczy całej inwestycji, wówczas pomoc będzie udzielana w formie pomocy de minimis, jeśli dotyczy tylko 10 procent kosztów wszystkich inwestycji, to udzielana jest wtedy w ramach normalnych linii kredytowych. W związku z tym, że ziemia cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, została wprowadzona odrębna linia, przeznaczona przede wszystkim dla młodych rolników, którzy będą chcieli założyć gospodarstwo lub rozwijać się m.in. poprzez zakup ziemi.

***

Przygotowała: Elżbieta Mamos

Gość: Beata Andrzejewska z ARiMR, Tomasz Grygar, rolnik z Podkarpacia

Data emisji: 10.04.2015

REKLAMA

Godzina emisji: 5.42

ut

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej