X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rolnicy mają szanse na wsparcie przy modernizacji gospodarstw. ARiMR zaczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 07:00
Od 7 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski do programu rozwoju przedsiębiorczości i usług rolniczych. Ze wsparciem funduszy unijnych będzie można kupić ciągniki, przyczepy, agregaty uprawowo-siewne, kombajny zbożowe czy instalacje do czyszczenia zbóż - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w ARiMR. To już druga edycja uruchomienia środków w ramach PROW 2014-2020.
Audio
  • Modernizacja gospodarstwa. Rolnicy mają szanse na wsparcie (Aleksandra Tycner/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Aleksandar Malivuk

O pomoc na rozwój usług rolniczych może ubiegać się rolnik przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, także rolnik, który jest osobą prawną , a także spółki cywilne, prowadzące działalność usługową. Wszystkie te aktywności muszą być prowadzone co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku. Co ważne, z pomocy wykluczeni są beneficjenci którzy otrzymali wsparcie na "Modernizację gospodarstw rolnych" z PROW 2007-2013.

Refundacji podlega do 50 procent kosztów kwalifikowalnych, a maksymalny poziom wsparcia wynosi 500 tysięcy zł. Wsparcie będzie można przekazać przedsiębiorcy, który wykonuje działalność przynajmniej w jednym z trzech preferowanych kodów.
Pierwszy z nich dotyczy działalności usługowej wspomagającej produkcję roślinną; drugi - działalności usługowej wspomagającej chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, a trzeci działalności usługowej następującej po zbiorach. Pomoc może być przyznana jedynie wtedy gdy działalność gospodarcza w zakresie co najmniej jednego z tych trzech kodów była wykonywana przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.

Jak wynika z badań firmy Martin i Jacob, rolnicy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich szukają możliwości zakupu przede wszystkim ciągników i maszyn rolniczych - mówi Tomasz Rybak, manager projektu Agri Trac w firmie Martin and Jacob. Najchętniej sięgają po środki unijne, by zbudować lub zmodernizować swój park maszynowy. Po drugie, ci rolnicy, którzy szukają dodatkowych źródeł dochodu i zastanawiają się nad podjęciem dodatkowej działalności także najchętniej zainwestowaliby właśnie w maszyny i za ich pomocą zajęliby się świadczeniem usług. Takim rozwiązaniem wyraża zainteresowanie niemal 40 procent uczestników badania.

Równie duże jest zainteresowanie świadczeniem usług rolniczych poza swoim gospodarstwem jako sposób na osiągnięcie dodatkowego dochodu. Coraz lepiej sprzedają się na naszym rynku ciągniki o dużej mocy. Drugą zauważalną tendencją jest wzrost zainteresowania rynkiem wtórnym. W 2019 roku zarejestrowano w Polsce 5477 nowych ciągników rolniczych i 10471 ciągników używanych z importu. Wzrosła średnia moc zarejestrowanych ciągników – w tym roku wynosi 110 KM, rok wcześniej były to 104 KM. Nie wiadomo, czy ma to związek z rosnącą popularnością świadczonych usług rolniczych, natomiast faktycznie te dane potwierdzają, że rolnicy chętnie kupują ciągniki o dużej mocy, nadające się do pracy na większych areałach.

Wnioski o przyznanie pomocy na rozwój usług będą podlegać ocenie punktowej. Największą liczbę punktów będzie można otrzymać za innowacyjność, a także za wykazanie, że realizowana operacja chroni środowisko lub przeciwdziała zmianom klimatu. Koniec naboru 20 listopada.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 r."

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo ARiMR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR: nabór wniosków o pomoc suszową rusza od 3 października

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 17:13
Od 3 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków o pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: 100 tys. zł dotacji do inwestycji nawadniających gospodarstwo

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 09:09
Od 25 września, do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację do inwestycji związanych z nawadnianiem.
rozwiń zwiń