Już ponad 14 tys. studentów skorzystało z Programu Stypendiów Pomostowych

W Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja XIV. już edycji Programu Stypendiów Pomostowych, który ułatwia zdolnej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, pochodzącej z niezamożnych rodzin, podjęcie studiów. Uczestnicy mają fundowane stypendia na pierwszy rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej.

2015-11-26, 11:43

Już ponad 14 tys. studentów skorzystało z Programu Stypendiów Pomostowych
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

W tym roku mamy 1300 osób, które dostają stypendia. Na pierwszym roku dostaje 846 osób, czyli to będzie grupa, która ma kolejną szansę na to, żeby kształcić się i przede wszystkim spełnić swoje marzenia – wyjaśnia Zofia Sapijaszka z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Program Stypendiów Pomostowych został zainicjowany przez Polsko–Amerykańską Fundację Wolności w 2002 roku. Agencja Nieruchomości Rolnych od początku istnienia Programu aktywnie w nim uczestniczy. Była jednym z trzech inicjatorów i fundatorów. W pierwszych latach sfinansowała 2000 stypendiów.

Stypendia, warsztaty, staże

Od 2005 roku, ze względów ustawowych, ANR nie przeznacza środków finansowych na stypendia, natomiast aktywnie organizuje nabór stypendystów ze środowisk popegeerowskich.

– Program Stypendiów Pomostowych jest bardzo złożonym przedsięwzięciem stypendialnym, które składa się praktycznie ze stypendiów na wszystkich latach studiów. To są również warsztaty i staże różnego rodzaju – wyjaśnia Zofia Sapijaszka z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdobyć stypendium?

Pierwszą grupą docelową Programu jest młodzież ze wsi i małych miast. Po drugie musi to być młodzież, która pochodzi z rodzin popegeerowskich lub uczniowie, którzy są laureatami olimpiad przedmiotowych, albo młodzież z rodzin zastępczych lub mająca rekomendacje pozarządowej organizacji lokalnej.

REKLAMA

– To są takie cztery podstawowe grupy, które mogą aplikować o stypendia. Idea naszego programu polega na tym, że warunkiem otrzymania stypendium na pierwszym roku jest właśnie pochodzenie z tych czterech grup, i dodatkowo dobre wyniki na maturze. Na starszych latach mogą się starać o stypendia tylko te osoby, które miały stypendium na pierwszym roku, i dodatkowo muszą mieć bardzo dobre wyniki w nauce – podkreśla Zofia Sapijaszka.

Ile do tej pory osób skorzystało ze stypendiów?

Przez 14 lat skorzystało ze stypendiów 14 tys. 154 osoby. Są to ci szczęśliwcy, którzy weszli do tego projektu, i mogli później korzystać z dobrodziejstw tego przedsięwzięcia.

– W tym roku mamy prawie 1300 osób, które dostają stypendia. Na pierwszym roku dostaje 846 osób, czyli to będzie nowa grupa, która ma kolejną szansę na to, żeby kształcić się, rozwijać, i przede wszystkim spełnić swoje marzenia – zaznacza ekspertka.

Ponieważ najważniejsze jest wyrównywanie szans. Co więc zyskuje stypendysta?

REKLAMA

– Oni mają szansę spotkać się np. z innym sposobem zarządzania, innym sposobem realizacji różnych przedsięwzięć. Co więcej, sprawdzić swoją wiedzę na zupełnie innym gruncie – dodaje Zofia Sapijaszka.

Jakie znaczenie mają stypendia?

– Jestem wielokrotną stypendystką, od czterech lat, od początku moich studiów. Najpierw zostałam stypendystką Stypendiów Pomostowych, na pierwszym roku, potem stypendiów Prymus, a teraz stypendium korporacyjnego Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności. Stypendium to zastrzyk pewności, pewności tego, że zmierzam w dobrym kierunku, że to co robię ma sens i jest przez innych doceniane. Drugi niemniej ważny element to aspekt finansowy, zabezpieczenie tego że możemy skupić się na nauce, niekoniecznie na zdobywaniu jakiś dorywczych prac, które nie prowadzą nas do tego celu, do którego dążymy w życiu. I trzeci aspekt to aspekt ludzki, czyli poznajemy niesamowite grono stypendystów – wylicza Małgorzata Gałka.

Stypendyści lepiej sobie radzą na rynku pracy

Rzeczywiście Program ma fantastycznych młodych ludzi w tym projekcie, co potwierdzają badania.

– Robiliśmy ostatnio badania karier tych studentów. Otóż okazuje się, że ponad 90 proc. pracuje, podczas gdy dane statystyczne mówią, że tylko ok. 75 proc. osób z wyższym wykształceniem pracuje. Zaledwie 3 proc. jest bezrobotnych. Aż 80 proc. stypendystów kończy studia w terminie, a ponad 90 proc. z bardzo dobrymi wynikami w nauce. To oznacza, że oddziaływanie tego Projektu spowodowało, że oni się starają o dobre oceny, bo na starszych latach stypendia są już tylko dla najlepszych, i że mają sprzyjające warunki, czyli że nasze oddziaływania na te miękkie czynniki, takie jak poprawa samooceny, poprawa własnej wartości owocują w przyszłym życiu, ponieważ stypendyści dosyć dynamicznie sobie radzą – komentuje Zofia Sapijaszka z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak, mb

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.

 

 

 

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej