PROW 2014-2020: stawiamy na współpracę i grupy producenckie
13,5 mld euro ze środków unijnych i krajowych jest do wykorzystania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na dala 2014-2020.
2015-01-23, 12:45
Posłuchaj
Program będzie ukierunkowane przede wszystkim na wzrost rentowności i konkurencyjności naszego rolnictwa. Duży nacisk będzie położony na wsparcie dla młodych rolników.
Wykorzystamy 100 proc. środków z PROW 2007-2013
- W ostatnich 7 latach zakontraktowaliśmy 99,8 proc. funduszy. Wypłaciliśmy zaś 85 proc. należnych środków za lata 2007-2013 rolnikom, przedsiębiorcom, samorządowcom. Wszystkie wskazuje na to, że do końca roku 2015, podobnie jak poprzednio Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich zrealizujemy w pełni. Z inwestycji skorzystało ponad 300 tys. gospodarstw – wyjaśnia minister rolnictwa Marek Sawicki - To może nie jest tak dużo, ale nowy program PROW 2014-2020 to propozycja dla co najmniej kolejnych 300 tys. gospodarstw – dodaje.
Nowy program, nowe priorytety
- Pierwszym priorytetem nowego programu są inwestycji i rozwój konkurencyjności. A to co jest szczególnie ważne, to budowanie więzi poziomych i pionowych w rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym. Bardzo duży nacisk kładziemy na zespołowy zakup maszyn, na tworzenie grup producentów, na tworzenie organizacji, na budowanie klastrów w powiadaniu z przetwórstwem rolno-spożywczym po to, żeby i rolnicy i przetwórstwo w większym stopniu przejęli współodpowiedzialność za rynek. Aby nasza rolnicza oferta zarówno dla supermarketów jaki i za granicę nie miała charakteru wewnętrznego wyniszczania się, tylko jednolitej oferty sprzedażowej – mówi minister.
Harmonogram dla nowych funduszy unijnych już jest przygotowany. - Moim celem jest, aby programy inwestycyjne były uruchomione najpóźniej w drugim kwartale tergo roku – dodaje.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA