PROW: kiedy i o jakie wsparcie mogą ubiegać się rolnicy w 2018 roku?
27 pozycji obejmuje przedstawiony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi harmonogram naborów wniosków o wsparcie do 31 grudnia 2018 roku, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
2018-01-11, 17:24
Posłuchaj
Już w lutym rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc przy modernizacji gospodarstw, wyjaśnia Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w MRiRW. Chodzi o wsparcie inwestycji dotyczących zakupu maszyn i urządzeń oraz nowych technologii w tak zwanym obszarze d.
W marcu rozpocznie się przyjmowane wniosków o udzielenie pomocy przy restrukturyzacji małych gospodarstw, a w maju o przyznanie specjalnych premii będą mogli rozpocząć starania młodzi rolnicy. Te działania należą do podstawowych, które będą podjęte w pierwszym półroczu. Zarówno w pierwszym, jak i drugim półroczu prowadzone będą kolejne nabory, obliczone na unowocześnianie rolnictwa pod hasłem transferu wiedzy i innowacji.
W styczniu można się będzie starać o wsparcie przy korzystaniu z usług doradczych. Mowa jest o dwóch typach operacji: "Świadczenie kompleksowej porady dla rolnika" oraz " Świadczenie kompleksowej porady dla właściciela lasu".
We wrześniu będą przyjmowane wnioski o pomoc przy korzystaniu z działania "Współpraca”.
REKLAMA
Obecnie podsumowywany jest nabór ubiegłoroczny. Przypomnijmy, że ideą przyświecająca temu przedsięwzięciu jest tworzenie grup złożonych z rolników, przedsiębiorców, doradców i naukowców w celu wdrażania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i handlu.
Premia dla młodych rolników
Warto podkreślić, że przewidziano liczne uproszczenia i ułatwienia dotyczące korzystania z środków oferowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. I tak w odniesieniu do "Premii dla młodych rolników" zdecydowano o wydłużeniu okresu urządzania gospodarstwa przez młodego rolnika przed dniem złożenia wniosku z 18 do 24 miesięcy. Przy restrukturyzacji małych gospodarstw następuje rozszerzenie katalogu beneficjentów o rolników i małżonków rolników ubezpieczonych w KRUS w pełnym zakresie na wniosek oraz skrócenie okresu wymaganego ubezpieczenia z 24 do 2 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku. Zrezygnowano też z preferencji związanej z kwalifikacjami zawodowymi rolnika. Wśród ułatwień są i te odnoszące się do inwestycji w gospodarstwach położonych na Obszarach Szczególnie Narażonych (OSN), na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych. Kwota pomocy została zwiększona z 50 tysięcy do 100 tysięcy złotych, w związku z wejściem w życie zmienionych przepisów Prawo wodne. Rolnicy, którzy zajmują się handlem detalicznym będą mogli starać się o wsparcie związane z marketingiem i przetwórstwem produktów rolnych.
Wsparcie na odtworzenie produkcji
Ryszard Zarudzki przypomina, że na obszarach, gdzie pojawia się zagrożenie występowaniem afrykańskiego pomoru świń rolnicy mają dodatkowy dostęp do działań typu: restrukturyzacja małych gospodarstw i pozarolnicza działalność. Wsparcie na odtworzenie produkcji będzie dotyczyć gospodarstw posiadających już od 50 sztuk trzody chlewnej, a nie jak wcześniej od 300. Ma to umożliwić udzielenie pomocy większej liczbie rolników.
Szczegółowe informacje na temat harmonogramu naborów wniosków o wsparcie do 31 grudnia 2018 roku, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, są umieszczone na stronie internetowej MRiRW.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA