Fundusze unijne: współpraca biznesu i nauki

Poznański Park Naukowo-Technologiczny stworzył idealne warunki do rozwoju innowacyjnych pomysłów, a współpraca z naukowcami sprawia, że jest doskonałym partnerem w procesie komercjalizacji wyników badań i opracowywania nowoczesnych rozwiązań – podkreśliła wiceminister Iwona Wendel, otwierając konferencję „Cluster of Science, Technology and Innovation”. Wydarzenie zorganizowano z okazji 20-lecia istnienia Parku.

2015-05-23, 09:00

Fundusze unijne: współpraca biznesu i nauki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

W trakcie spotkania, nie tylko podsumowano działalność Parku na rzecz integracji biznesu i nauki, ale przede wszystkim dyskutowano ze światowymi i krajowymi ekspertami nad jej dalszym rozwojem. – Bardzo się cieszę, że na dzisiejszej konferencji tak wiele czasu poświęcamy rozmowom na temat sposobów zwiększenia współpracy biznesu z nauką oraz o tym, jak może ona przebiegać w miejscach takich jak to, w którym się znajdujemy – powiedziała wiceminister Iwona Wendel.

Polskie firmy muszą inwestować w badania i rozwój

By polskie firmy mogły podnosić swoją konkurencyjność, muszą inwestować w badania i rozwój. Bez wsparcia ze strony ośrodków badawczych, dysponujących specjalistyczną infrastrukturą oraz kompetentną kadrą, nie zrealizują swoich celów. Z kolei dla polskiej nauki, kontakty z biznesem mają zapewnić istotne źródło finansowania, stymulować do rozwoju oraz inspirować do podejmowania nowych badań. Jednym z narzędzi, które mają pomóc w nawiązywaniu tej współpracy są Fundusze Europejskie.

W Programie Inteligentny Rozwój położono szczególny nacisk na współpracę sektorów biznesu i nauki, co powinno przyczynić się do komercjalizacji wyników prac B+R. – Blisko połowę środków programu przeznaczymy na finansowanie projektów B+R realizowanych przez przedsiębiorstwa. W wielu działaniach programu, stosowane będą popytowe mechanizmy wsparcia, które poprzez sposób dystrybucji środków, zbliżą firmy do jednostek naukowych oraz ośrodków innowacji – poinformowała wiceszefowa resortu.

Rośnie rola Instytucji Otoczenia Biznesu

W gospodarce opartej na wiedzy i innowacjach systematycznie rośnie rola instytucji pośredniczących pomiędzy nauką i gospodarką, czyli Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB), w szczególności ośrodków innowacji, które pełnią rolę katalizatora kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości. Dlatego w PO IR przewidziano działanie służące wsparciu proinnowacyjnych usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu na rzecz MŚP – dostosowanych do potrzeb odbiorców oraz w sposób kompleksowy przyczyniających się do powstawania innowacji (od wsparcia badań do komercjalizacji). Wzmocnią one współpracę firm z IOB.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny prowadzi różne działania na rzecz wzrostu przedsiębiorczości i innowacyjności, a także te związane z rozwojem klastra specjalizującego się w obszarze gospodarki odpadami (WASTE-KLASTER). Jest to nie tylko miejsce, w którym zlokalizowane są laboratoria i biura, ale i prowadzona jest działalność dotycząca inwestycji kapitałowych w innowacyjne przedsięwzięcia. – Jestem przekonana, że przez wiele lat Park będzie efektywnie wykorzystywał posiadaną infrastrukturę do tworzenia innowacji w firmach, z korzyścią dla regionu i całego kraju – podsumowała swoje wystąpienie wiceminister infrastruktury i rozwoju.

Źródło: mir.gov.pl, data publikacji: 20.05.2015

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej