Jest zgodna na komercyjne wykorzystanie uczelnianych budynków wybudowanych z funduszy UE

Nie ma przeszkód w komercyjnym wykorzystywaniu uczelnianych budynków wybudowanych z unijnych pieniędzy. Opinię w tej sprawie wysłał do naszego ministerstwa nauki unijny komisarz ds. konkurencyjności.

2015-06-24, 15:52

Jest zgodna na komercyjne wykorzystanie uczelnianych budynków wybudowanych z funduszy UE
Gmach Główny Politechniki Warszawskiej. Foto: Marcin Białek

Posłuchaj

Pozytywnie o takiej możliwości wypowiada się szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, profesor Wiesław Banyś (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska - Bobińska liczy, że otworzy to drogę do komercyjnego użytkowania laboratoriów, które nie są w pełni wykorzystywane. Chodzi nie o wynajmowanie pomieszczeń badawczych. Blokowane było też udostępnianie swoich pomieszczeń innym uczelniom, szkołom czy organizatorom kursów.

Podatek VAT blokował wykorzystanie budynków

Dotychczasowe interpretacje przepisów w Polsce wszystko uzależniały od opłacenia VAT-u. Jeżeli uczelnia to zrobiła, to mogła swobodnie wykorzystywać nowe budynki. Najczęściej jednak szkoły wyższe nie opłacały tych wielomilionowych podatków.

Urzędnicy nie mieli racji

Polscy urzędnicy w takim przypadku uważali, że przez pięć lat, owe budynki nie mogły być wykorzystywane komercyjnie. Szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, profesor Wiesław Banyś zauważa, że dochodziło do tak absurdalnych sytuacji, że w nowoczesnym budynku nie można było uruchomić bufetu, a nawet automatu z kawą czy napojami.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na początku przyszłego tygodnia ma spotkać się z ministrem infrastruktury. Spróbują dopracować przepisy tak, aby było jasne do jakich komercyjnych zastosowań będzie można wykorzystywać uczelniane budynki.

REKLAMA

IAR, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej