Rzeszów stawia na komunikację miejską. Pomogą fundusze UE

Zakup ekologicznych autobusów, przebudowa skrzyżowań i budowa sygnalizacji świetlnych - na takie m.in. inwestycje samorząd Rzeszowa chce pozyskać unijne dofinansowanie z programu Polska Wschodnia. Wartość inwestycji ma wynieść prawie 500 mln zł.

2016-09-30, 10:30

Rzeszów stawia na komunikację miejską. Pomogą fundusze UE
Rzeszów (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Wikimedia Commons, Houx assumed (based on copyright claims).

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie zastępca dyrektora wydziału pozyskiwania funduszy Paweł Potyrański, obecnie przygotowywana jest dokumentacja aplikacyjna, która będzie złożona do końca br. do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- W związku z przygotowaniem tej dokumentacji pojawiła się potrzeba zaktualizowania tzw. modelu ruchu. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie badań ankietowych, które powiedzą nam m.in., jakie jest natężenie ruchu w mieście i czego od komunikacji miejskiej oczekują jej użytkownicy - dodał.
Badania będą prowadzone m.in. w domach oraz na przystankach na terenie całego miasta. Wykona je konsorcjum firm Invest Consulting i Collect Consulting.
Jak zaznaczył na konferencji dyrektor tej drugiej firmy Mariusz Bryła, badania rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do końca listopada br. - Badania mają dać odpowiedź, czym się mieszkańcy kierują, wybierając te, a nie inne środki transportu. Ale również powiedzą nam, co należy zrobić, aby te zachowania komunikacyjne zmieniły się na rzecz transportu publicznego - dodał.
Ankieta będzie składała się z kilku elementów, m.in. z oceny dotychczasowego systemu transportu, w tym rowerowego, jak i oczekiwań mieszkańców co do kolejnych inwestycji w tym zakresie.

Ankieterzy mają zamiar przepytać 5,6 tys. mieszkańców Rzeszowa w ich domach oraz 1 tys. na przystankach komunikacji miejskiej.
Jak wyjaśnił Bryła, to drugie badanie ma pokazać, jakich zmian oczekują osoby, które na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej. „Czy bardziej chcą, aby kupować nowe autobusy, czy może domagają się większej ilości buspasów. O opinię będziemy pytać też rowerzystów, którzy wskażą np., gdzie brakuje ścieżek rowerowych” - powiedział.
Konsorcjum firm będzie badać również natężenie ruchu na rzeszowskich skrzyżowaniach oraz liczbę osób, które korzystają z komunikacji.
Jak podkreślił wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, przygotowanie w sumie trzech projektów o wartości ok. 500 mln zł to kolejny krok do poprawy transportu publicznego w stolicy Podkarpacia.

Kolejna perspektywa to kolejne zadania i wyzwania

Ustrobiński przypomniał, że w ramach zakończonej perspektywy unijnej udało się miastu zrealizować wiele inwestycji z dofinansowaniem z budżetu UE. Wymienił m.in. budowę nowego mostu przez Wisłok czy zakup 80 autobusów. - Kolejna perspektywa to kolejne zadania i wyzwania. Czeka nas kolejne pracowite siedem lat - powiedział.
Odnosząc się do badań Ustrobiński zaznaczył, że pozwolą one dopasować inwestycje do oczekiwań mieszkańców.
- Dzięki tym badaniom będziemy mogli podejmować właściwe decyzje odnośnie rozbudowy układu transportowego. Ciągle próbujemy zbudować taki transport miejski, żeby zachęcać mieszkańców do zmiany ich nawyków i przesiadania się do komunikacji publicznej - podkreślił wiceprezydent Rzeszowa.
W sumie trzy projekty, które złożyć ma samorząd Rzeszowa do dofinansowania z programu Polska Wschodnia, zakładają m.in. przebudowę skrzyżowań, budowę sygnalizacji świetlnych, pętli autobusowych, zakup ekologicznych autobusów, m.in. elektrycznych i hybrydowych. Planowany jest również zakup m.in. biletomatów, tablic informacyjnych i rozwój e-biletu.
Ustrobiński zaznaczył, że szczegóły projektów, np. dotyczące liczby nowych autobusów, będą znane po przeprowadzeniu badań. - Wszystkie te inwestycje robimy po to, aby spełnić oczekiwania mieszkańców, aby ten transport miejski był jak najbardziej uszyty na potrzeby mieszkańców - tłumaczył wiceprezydent.

REKLAMA

PAP, abo  

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej